MZ o świadczeniach z zakresu programów lekowych i chemioterapii

Resort zdrowia opublikował komunikat informujący o podstawach prawnych i finansowaniu od 1 lipca br. świadczeń z zakresu programów lekowych i chemioterapii.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 15 i 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  świadczeniobiorcy przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu programów lekowych oraz z zakresu chemioterapii, określonych w przepisach ustawy o refundacji. Przepis ten w tym brzmieniu obowiązuje już od 1 stycznia 2012 roku - czytamy w komunikacie.

Z kolei z przepisów art. 97 w związku z art. 163 ust. 2 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że celem działania NFZ jest zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych poprzez zawieranie i rozliczanie umów ze świadczeniodawcami.

Do 30 czerwca 2012 r., na mocy art. 69 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, terapeutyczne programy zdrowotne są realizowane na dotychczasowych zasadach. W tym celu utrzymano w mocy rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

Najpóźniej od 1 lipca 2012 r. lek w ramach programu lekowego będzie finansowany ze środków publicznych na podstawie decyzji administracyjnej o objęciu refundacją tego leku. Skoro podstawą wydania obwieszczenia Ministra Zdrowia, które będzie stosowane od 1 lipca 2012 r., będą ostateczne decyzje administracyjne, a świadczeniobiorcom nieprzerwanie od 1 stycznia 2012 r. przysługują świadczenia gwarantowane z zakresu programów lekowych określonych w przepisach ustawy o refundacji, to NFZ jest obowiązany również od 1 lipca 2012 r. zapewnić świadczeniobiorcom dostęp do świadczeń udzielanych w ramach tych programów.

Aby dostęp do tych świadczeń był nieprzerwany i niezakłócony, NFZ powinien odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu programów lekowych, tak by nowe umowy w tym zakresie były zawarte najpóźniej w dniu 30 czerwca 2012 r. i mogły być realizowane od 1 lipca 2012 r.

W związku z tym do NFZ zostały przekazane ostateczne decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej dla leków stosowanych w ramach chemioterapii (w tym terapii wspomagającej) oraz w ramach programów lekowych, wydane w grudniu 2011 r. po negocjacjach przeprowadzonych w trybie art. 67 ustawy o refundacji. Decyzje te stały się ostateczne w styczniu 2012 r.

Proces przekazywania NFZ decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej dla leków stosowanych w ramach chemioterapii i w ramach programów lekowych jest kontynuowany w miarę ich wydawania i uzyskiwania statusu decyzji ostatecznych.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH