Kierownictwo MZ zaakceptowało w środę (2 września) dokument "Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze. Rekomendacje i ich realizacja."

Dokument powstał w oparciu o prace powołanego przez Ministra Zdrowia Zespołu do spraw analizy i oceny zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze oraz określenia kryteriów będących podstawą ustalania priorytetów w zakresie kształcenia podyplomowego.

W szczególności wzięto pod uwagę wyniki przeprowadzonych przez Zespół analiz tj.:

• analizy i oceny zabezpieczenia świadczeń wykonywanych przez pielęgniarki i położne w wybranych obszarach ochrony zdrowia;
• analizy systemu kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i na kierunku położnictwo;
• analizy zapotrzebowania na różne rodzaje kształcenia podyplomowego, w szczególności na szkolenia specjalizacyjne dofinansowane ze środków publicznych.

Dokument zawiera charakterystykę demograficzną i epidemiologiczną społeczeństwa polskiego, aktualne dane liczbowe ilustrujące strukturę i organizację udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki i położne, w poszczególnych zakresach, na terenie całego kraju oraz szereg informacji na temat kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Na podstawie przeprowadzonych analiz dokonano oceny aktualnego stanu pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce i przedstawiono wypracowane rekomendacje dotyczące m.in. określenia docelowego wskaźnika pielęgniarek aktywnych zawodowo na 1 tysiąc mieszkańców, stworzenia polityki zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz wypracowania mechanizmów zapewniających podniesienie wynagrodzeń tych grup zawodowych.

W końcowej części dokumentu umieszczono sprawozdanie z dotychczasowej realizacji rekomendacji i załączono wykaz spotkań Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w okresie 08.12.2014 r.-18.08.2015 r.

Dokument „Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze. Rekomendacje i ich realizacja” stanowi materiał wyjściowy do dalszych prac w resorcie, ukierunkowanych na rozwój pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Jak przekonuje MZ, niezwykle ważny i pomocny będzie udział w tych pracach przedstawicieli Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który „sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony” i współdziała w ustalaniu kierunków rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa.

Plik dokumentu do pobrania: kliknij

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH