MZ: nie toczą się prace ws. wyłączenia z Instytutu Onkologii oddziału w Gliwicach MZ: nie toczą się prace ws. wyłączenia z Instytutu Onkologii oddziału w Gliwicach. Fot. Archiwum

Trzy towarzystwa onkologiczne wyraziły zaniepokojenie działaniami części pracowników oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach zmierzającymi do wyłączenia go z Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie. Ministerstwo zdrowia deklaruje, że obecnie nie są prowadzone prace w tym zakresie.

Prezesi Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej profesorowie: Jacek Fijuth, Piotr Rutkowski i Piotr Wysocki w przekazanym PAP wspólnym oświadczeniu napisali, że z zaniepokojeniem obserwują działania podejmowane przez część pracowników gliwickiego oddziału Centrum w kierunku wyłączenia go ze struktur Instytutu i mobilizowanie w tym dążeniu opinii publicznej Śląska.

"Rozumiejąc finansowy motyw tych dążeń, uważamy, że ewentualne wyłączenie gliwickiego oddziału ze struktur Instytutu Onkologii byłoby głęboko niekorzystne zarówno dla tej instytucji, jak i dla polskiej onkologii jako całości" - napisali.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że zarówno decyzję o podjęciu, jak i zaprzestaniu prac mających na celu podział Instytutu w celu utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii podjął poprzedni minister Marian Zembala.

Jak przypomniała, zgodnie z ustawą o instytutach badawczych instytut może zostać połączony z innym instytutem, podzielony, zreorganizowany, przekształcony w instytucję gospodarki budżetowej lub zlikwidowany - jeżeli minister nadzorujący uzna, że jest to uzasadnione merytorycznie, organizacyjnie i finansowo.

Rzeczniczka MZ przekazała, że "na tę chwilę stan faktyczny sprawy nie uległ zmianie - prace polegające na wydzieleniu z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziału w Gliwicach w celu utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach nie zostały ponownie wszczęte".

Na początku kwietnia marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa informował po spotkaniu z wiceministrem zdrowia Jarosławem Pinkasem, że decyzja w sprawie ewentualnego odłączenia gliwickiego oddziału zapadnie jeszcze przed wakacjami. PAP nie udało się wówczas uzyskać komentarza MZ w tej sprawie.

Projekt dotyczący reorganizacji Centrum Onkologii wywoływał w ostatnich miesiącach wiele emocji w środowisku lekarzy i pacjentów, a także wśród związków zawodowych działających w Instytucie.

Profesorowie Fijuth, Rutkowski i Wysocki, szefujący trzem towarzystwom onkologicznym, wskazali w swoim oświadczeniu, że duże osiągnięcia naukowe gliwickiego oddziału wynikają z jego badawczo-rozwojowego charakteru, a wyłączenie go ze struktur Instytutu Onkologii oznaczałoby utratę tego statusu i związanych z tym możliwości.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH