MZ: nie będzie komercjalizacji ICZMP w Łodzi

Łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest najbardziej zadłużonym szpitalem w kraju. Mimo kilku planów ratunkowych i restrukturyzacyjnych, sytuacja szpitala wciąż się pogarsza, a zadłużenie rośnie. - Cały czas przyjmuje pacjentów i tak będzie do końca roku - zapewnił w czwartek (6 grudnia) w Sejmie Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Neumann poinformował, że ministerstwo opracowuje wstępną koncepcję, która zakłada wydzielenie szpitala z części naukowej - relacjonuje sejmowe wystąpienie wiceministra Dziennik Łódzki i informuje, że zadłużenie ICZMP sięga obecnie już 268 mln zł.

- Co roku wydajemy 15 mln zł na karne odsetki, zastępstwa procesowe, opłaty komornicze. To tyle, ile w ciągu kwartału muszę zapłacić dostawcom - opisywała nam niedawno krytyczną sytuację Centrum Zdrowia Matki Polki Ewa Smulewicz, zastępca dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych Instytutu CZMP w Łodzi.

Minister chciałby, żeby wydzielić szpital, który finansowany byłby z kontraktów z NFZ, od części naukowej - instytutu naukowo-badawczego. Instytut miałby być finansowany z grantów.

Neumann przyznał, że Ministerstwo Zdrowia jest świadome, że musi znaleźć środki na częściowe oddłużenie łódzkiego szpitala. W przeciwnym razie "Matka Polka" nie wyjdzie z długów.

Ewa Smulewicz powiedziała nam również: - Drugi rok czekamy też na decyzję ministra zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie naszego wniosku o komercjalizację, która pozwoliłaby zmienić formę prawną na spółkę prawa handlowego.

Dodajmy, że także NIK, sprawdzając realizację wniosków z kontroli w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, stwierdziła w raporcie, że ”pomimo rozmów prowadzonych z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Skarbu Państwa, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wciąż brak realnych decyzji w sprawie pomocy finansowej dla Instytutu, którą mógłby uzyskać w ramach planowanej komercjalizacji”.

Czytaj: Pora na rozwiązania systemowe: zadłużone instytuty czekają na resortowe decyzje ws. pomocy finansowej

W Sejmie padła długo oczekiwana odpowiedź w sprawie komercjalizacji placówki: - Nie ma możliwości przekształcenia Instytutu w spółkę, jak chciała Rada Naukowa Szpitala, bo ta placówka ma ujemy kapitał własny. Dostaliśmy propozycje planów restrukturyzacji ze szpitala, ale tym razem tą sprawą musi się zająć ministerstwo. Opracowujemy plan ratunkowy dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i chcemy potem na nim wzorować plan restrukturyzacji Matki Polki - powiedział Neumann.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jednym z największych szpitali w kraju. Leczy się tu 40 tys. pacjentów rocznie. Do poradni przyszpitalnych przychodzi 108 tys. pacjentów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH