MZ: minister nie odmówił szpitalom interwencji w sprawie rozliczania kontraktów

Ponad sto szpitali podpisało skargę do premiera na ministra zdrowia, bo w ich ocenie odmówił interwencji dotyczącej systemu rozliczania kontraktów przez NFZ. Resort poinformował, że minister nie odmówił, a zbadał sprawę.

- Minister zdrowia nie odmówił przeprowadzenia postępowania i zbadania sprawy zawartej we wniosku skierowanym w imieniu grupy szpitali przez kancelarię Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp. z o.o. - poinformował w środę (3 lipca) PAP rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

Podał, że wniosek wpłynął do resortu 31 stycznia 2013 r., a minister zgodnie z kodeksem administracyjnym przeprowadził postępowanie skargowo-wnioskowe. Wykazał w nim, że przedstawione we wniosku zastrzeżenia nie są zasadne i poinformował o tym 4 kwietnia - tłumaczy Bąk.

Minister w odpowiedzi na wniosek ze stycznia wykazał, że określona przez NFZ kolejność uznawania świadczeń do zapłaty wynika z powszechnie obowiązujących przepisów oraz Ogólnych Warunkach Umów podpisywanych ze świadczeniodawcami - tłumaczy rzecznik. Zgodnie z nimi są oni zobowiązani do "udzielania świadczeń przez cały okres obowiązywania umowy, zgodnie z określonym w umowie harmonogramem pracy oraz planem rzeczowo-finansowym, stanowiącymi załączniki do umowy

MZ zwraca uwagę, że szpitale są zobowiązane do takiego prowadzenia list oczekujących, "by świadczenia opieki zdrowotnej były udzielane przez cały okres obowiązywania umowy i by w ramach określonej kwoty zobowiązania zagwarantowano środki na realizację świadczeń nagłych".

"Prawo do wskazywania przez NFZ kolejności świadczeń, za które płaci, wynika wprost z przepisów kodeksu cywilnego, nie wymaga więc inkorporacji do treści umowy" - podkreśla resort zdrowia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, gdy dłużnik ma kilka długów wobec wierzyciela może wskazać, które zobowiązanie zaspokaja przekazując pieniądze.

Resort przypomina, że NFZ korzysta ze środków publicznych - składek zdrowotnych, a "wysokość łącznych zobowiązań Funduszu wynikających z zawartych ze świadczeniodawcami umów nie może przekroczyć wysokości kosztów przewidzianych na ten cel w planie finansowym".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH