MZ: jest raport ws. Centrum Zdrowia Dziecka

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano w piątek (1 lutego) opinię zespołu roboczego do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego mającego na celu ocenę potrzeby oraz warunków reorganizacji Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Przewodniczącym zespołu, którego zadaniem było przedstawienie w terminie do 10 stycznia opinii na temat CZD został Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza‐Radeckiego we Wrocławiu. Dokument liczy 153 strony.

W końcowym wniosku zespół zwraca uwagę, iż niezbędne jest w obecnej sytuacji finansowej CZD uruchomienie systemowego mechanizmu restrukturyzacji długu dla tej jednostki.

Ponadto członkowie zespołu stwierdzają, że kategorycznym warunkiem skuteczności procesu restrukturyzacji długu oraz dalszego prawidłowego funkcjonowania CZD jest dokonanie głębokich zmian reorganizacyjnych gwarantujących stałe w czasie, generowanie dodatniego wyniku finansowego, bądź przynajmniej bilansowanie przez Instytut koszów swojej działalności przez osiągane przychody.

Zespół podkreśla, iż brak podjęcia działań naprawczych, mimo uruchomienia mechanizmów systemowej pomocy finansowej, nie daje gwarancji stabilnego funkcjonowania CZD w kolejnych latach.

Raport przedstawił dziennikarzom w piątek (1 lutego) prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, członek zespołu roboczego, powołanego przez ministra zdrowia ds. Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak mówił prof. Warzocha, Ministerstwo Zdrowia musi stworzyć mechanizm stabilizujący sytuację finansową CZD. Dodał, że bezpieczeństwo pacjentów instytutu stoi pod znakiem zapytania, bo procedury medyczne są wykonywane na starym, niekonserwowanym sprzęcie.

Jedyną pozytywna rzeczą, jak ocenił profesor, jest wysoki poziom naukowy, jaki reprezentuje Instytut.

Zespół zwrócił w raporcie uwagę m.in. na to, że w CZD jedynie 5 z 27 oddziałów oraz 7 z 33 poradni nie przynosi strat. Brak jest powiązania wartości środków przeznaczanych na wynagrodzenia pracowników z przychodami uzyskiwanymi przez jednostkę. Największe patologie w tym zakresie stwierdzono w Klinice Pediatrii i Żywienia, w której od lat wartość wynagrodzeń jest wyższa od wartości kontraktu z NFZ. "Za okres styczeń-wrzesień 2012 r. wynosi ona ponad 170 proc. przychodu z NFZ" - napisano w raporcie.

Zespół wskazał też na przerost zatrudnienia, który w CZD dotyczy każdej grupy zawodowej. Najbardziej widoczny jest przerost etatów, jeśli chodzi o sekretarki oraz inne stanowiska, niemające bezpośredniego związku z przychodami szpitala, w tym ogrodników, inspektorów ochrony środowiska, rozbudowanego zespołu ds. komunikacji społecznej i obsługi pacjentów.

Treść raportu: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH