MZ i OZZL: kolejna tura rozmów o czasie pracy lekarzy

Przedstawiciele OZZL i MZ zgadzają się co do diagnozy sytuacji, dotyczącej zbytniego obciążenia lekarzy w naszym kraju pracą. Rozbieżności zaczynają się przy receptach na zmianę sytuacji.

Jak informuje nas Czesław Miś, pełnomocnik Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ds. czasu pracy, podczas dzisiejszych (31 sierpnia) rozmów w resorcie, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk zgadzał się z diagnozą sytuacji, jaką przedstawia OZZL.

Chodzi o to, że zdaniem związku zmęczenie dotyczy wszystkich, bez względu na formę zatrudnienia, oraz że lekarz przemęczony jest niebezpieczny dla pacjenta i dla siebie. - To jest poza sporem - stwierdza Czesław Miś. Zapewnia, że nie ma rozbieżności także w sprawie niezgody na sytuację, w której lekarz dyżuruje dłużej niż jedną dobę.

- Rozbieżności zaczynają się, gdy zastanawiamy się, jak wyegzekwować zmianę sytuacji - mówi nam Czesław Miś. Informuje, że propozycje rozwiązań OZZL w sprawie regulacji są generalnie analogiczne do tych zastosowanych w ustawie o czasie pracy kierowców zawodowych.

- Nasza propozycja została przyjęta i będzie analizowana w Ministerstwie Zdrowia - mówi nam Czesław Miś. Dodaje, że minister Andrzej Włodarczyk wyraził obawy i wątpliwości, w jaki sposób restrykcje dotyczące czasu pracy, w sytuacji niedoboru lekarzy w systemie, przełożą się na system ochrony zdrowia w Polsce.

- Z pewnym żalem stwierdzam, że wciąż kręcimy się w rozmowach wokół stwierdzenia, że bez ofiarności lekarzy system ochrony zdrowia nie będzie wydolny - konkluduje Czesław Miś. Kolejne spotkanie członków OZZL i przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się w drugiej połowie września. Jeszcze nie ustalono konkretnego terminu.

Przypomnijmy - podczas spotkania OZZL z resortem 26 sierpnia ustalono, że rozmowy na temat czasu pracy lekarzy będą kontynuowane w oparciu o nieformalny zespół. Ze strony Ministerstwa Zdrowia prace zespołu będzie koordynował wiceminister Andrzej Włodarczyk. Ustalono, iż Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaprosi do prac w zespole przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej .

Jak przekazał nam w poniedziałek (29 sierpnia) Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, po spotkaniu Ewa Kopacz zaproponowała kontynuowanie rozmów w następujących obszarach: wewnętrzne regulacje dotyczące czasu pracy lekarzy w poszczególnych krajach UE; rozważenie możliwości ograniczenia prawa do podejmowania pracy przez lekarza jedynie w ramach jednego sektora, finansowanego ze środków publicznych bądź finansowanego ze środków niepublicznych; kształtowanie się wynagrodzeń lekarzy.

Rozmowa z Czesławem Misiem, pełnomocnikiem OZZL ds. czasu pracy: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH