MZ i NFZ o pieniądzach na leczenie Polaków w 2012 r: ponad 61,5 mld zł na świadczenia

Ministerstwo Zdrowia i NFZ zamierzają w przyszłym roku przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów 61 530 024 tys. zł. Minister zdrowia Ewa Kopacz zaznacza, że nie są to plany resortu, ale realnie ocenione finansowanie: środki na ten cel zostały już zarezerwowane. - Po przeanalizowaniu wpływów ze składki ubezpieczeniowej możemy powiedzieć, że na leczenie pacjentów w 2012 r. będzie właśnie tyle - potwierdziła minister.

Podana kwota oznacza, że o 3 mld 628 mln 383 tys. zł czyli o 6,27 proc. wzrosną nakłady na finansowanie ochrony zdrowia w 2012 r, w stosunku do roku obecnego, w którym nakłady na świadczenia zdrowotne wynoszą 57 901 641 tys. zł.

Rośnie budżet funduszu
Minister Kopacz zwróciła uwagę na fakt, że wzrost nakładów na leczenie w porównaniu z rokiem bieżącym jest znaczący, jednak istotną zmianę można dostrzec dopiero po zestawieniu z finansowaniem sprzed czterech lat.

- W 2007 r. na finansowanie świadczeń przeznaczyliśmy 41 617 429 tys. zł . Obecnie mamy  o blisko 20 mld zł, czyli o 47,85 proc. więcej. Udało nam się tego dokonać bez obciążania pacjentów dodatkową składką - stwierdziła Ewa Kopacz.

Minister zdrowia zwróciła także uwagę na zmiany w ustawodawstwie, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie.

- Wszystkie mają jeden cel: większe środki, które wpływają do NFZ, a następnie do poszczególnych placówek, mają przełożyć się na lepszy dostęp pacjentów do świadczeń.
Dlatego ustawy, które już przeszły przez Sejm, i te które są procedowane, a szczególnie mówiąca o rachunku kosztów, referencyjności i jakości, są aktami prawnymi umożliwiającymi rzetelne wydawanie publicznych pieniądzy - dodała.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła również, że dotychczas nie została uchwalona ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

- Gdyby udało się ją przegłosować, środki z dobrowolnej składki dodatkowej byłyby niemałe. Szacujemy, że kwota przeznaczona na ochronę zdrowia wzrosłaby o około 10 proc.  w stosunku do tej, którą mamy w dyspozycji NFZ na  2012 r. - ocenia minister Kopacz.

O algorytmie
Ewa Kopacz przypomniała również, że obowiązuje nowy algorytm podziału środków ma leczenie pomiędzy województwa.

- Chodziło przede wszystkim o wyrównanie kwot przeznaczonych na leczenie każdego ubezpieczonego, niezależnie od tego gdzie mieszka, czym się zajmuje i ile zarabia.  Wchodzimy w trzeci rok funkcjonowania algorytmu, który spowodował, że różnice pomiędzy np. Warszawą a Lublinem lub Śląskiem a Warmią i Mazurami, zostaną zniwelowane. W roku 2012 średnia na jednego ubezpieczonego będzie wynosiła 1 635 zł i powinna ona pozostawać na bardzo wyrównanym poziomie w każdym województwie - mówi Ewa Kopacz.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH