MZ: dodatkowe pieniądze dla pielęgniarek pojawią się w październiku Na 10 września pielęgniarki zapowiadają manifestację w stolicy; FOT. PTWP

Resort zdrowia zapewnia, że jeszcze w październiku świadczeniodawcy będą mogli otrzymać dodatkowe środki na świadczenia pielęgniarskie, w wysokości należnej od 1 września br. Zdaniem pielęgniarek wzrost wynagrodzeń proponowany przez resort jest zbyt niski.

Pielęgniarki domagają się 1500 zł podwyżki. Ministerstwo zdrowia proponuje 600 zł brutto w ratach po 300 zł od 1 września br. i od stycznia 2017 r. oraz stopniowe osiągnięcie łącznej docelowej kwoty podwyżki (1500 zł) do 2020 r.

W ubiegłym tygodniu prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk wystosowała pismo do ministra zdrowia, w którym poinformowała, że samorząd nie zaakceptował projektu porozumienia przesłanego przez MZ, oceniając, że proponowany wzrost wynagrodzeń w tym roku jest za niski w stosunku do oczekiwań środowiska pielęgniarek i położnych.

Jednocześnie - ze względu na sytuację ekonomiczną pielęgniarek i położnych - samorząd wyraził oczekiwanie, że propozycja resortu dotycząca wzrostu wynagrodzeń od września zostanie zrealizowana, a rozmowy będą kontynuowane.

Sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Joanna Walewander w rozmowie z PAP powiedziała, że Rada będzie starała się, by w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej lub w innym akcie prawnym znalazł się zapis gwarantujący systematyczny wzrost wynagrodzeń wszystkich pielęgniarek i położnych.

Zwróciła uwagę, że podwyżki obecnie proponowane przez MZ są tylko dla pielęgniarek, które realizują świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ, a ok. 80 tys. pielęgniarek zatrudnionych w placówkach, które nie podlegają MZ i nie mają kontraktu z NFZ tych podwyżek nie otrzyma.

Walewander dodała, że Rada oczekuje, że MZ zrealizuje zapowiadane 300 zł podwyżki od września, ale samorząd "nie popiera tak niskiego wynagrodzenia" i nadal optuje za propozycją podwyżek przedstawioną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Odpowiadając na list NRPiP, w poniedziałek minister Zembala wystosował pismo, w którym podziękował Radzie "za zajęcie stanowiska, które jak przyjmujemy, jest wyrazem akceptacji dla działań podejmowanych przez Ministra Zdrowia" i dodał, że "dalszy ciąg podwyżek będzie możliwy w latach kolejnych, jeżeli stan finansów publicznych na to pozwoli i spotka się z akceptacją pracodawców".

Odnosząc się do projektowanych przepisów dotyczących ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (określają one m.in. mechanizmy otrzymania dodatkowych środków finansowych na świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne), minister zaznaczył, że "zarówno świadczeniodawcy, jak i środowisko pielęgniarskie powinno przygotować się do sprawnego sięgnięcia po uruchomione środki".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH