MZ: będą zmiany ws. zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci

Szybką nowelizację ustawy o świadczeniach społecznych zapowiedział w środę (24 października) w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ma ona poprawić sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają chore i niepełnosprawne dzieci.

Projekt ma trafić do Sejmu jako propozycja klubu PO. Na środowej konferencji prasowej omówiła go posłanka Platformy Magdalena Kocha. Przypomniała, że do tej pory zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dzieci finansowane były wyłącznie ze środków NFZ.

- Uznaliśmy to za rzecz niedobrą, ponieważ oczywiście procedury medyczne winny być finansowane ze środków medycznych, natomiast cała ta część, która dotyczy pobytu dziecka - części hotelowej, żywieniowej dziecka, winna być opłacana ze środków pomocy społecznej - podkreśliła Kochan.

 - Naszym zdaniem, ten sposób finansowania z dwóch źródeł pobytu dzieci w tego rodzaju zakładach będzie zamykał debatę o tym, w jaki sposób powinniśmy długotrwale leczyć dzieci, które już do leczenia szpitalnego nie są predystynowane, a które w domu z różnych przyczyn takiej stosownej opieki mieć nie mogą - zaznaczyła posłanka PO.

Neumann wspomniał o projekcie podczas odpowiedzi na pytanie zadane przez posłów Ruchu Palikota. Jeden z posłów tej partii, Artur Bramora, od ubiegłego poniedziałku prowadzi głodówkę w takiej placówce w Częstochowie. Zadający pytanie Jerzy Borkowski zwrócił uwagę, że w kraju jest 11 tego typu ośrodków, w których przebywa około 80 dzieci, jak mówił - "często czekających na śmierć".

Odpowiadając, Neumann wytknął Bramorze, że przed podjęciem głodówki nie podjął żadnych działań, poza wysłaniem 9 października listu otwartego do resortu zdrowia.

- Dostał odpowiedź 15 października i rozpoczął głodówkę. Nie było go wcześniej w Ministerstwie Zdrowia, nie rozmawiał o tym, więc nie mówcie państwo, że wykonał wszystkie możliwe czynności. Żadnej interpelacji nie napisał jako poseł - powiedział Neumann. - Starajmy się mówić o problemie, a nie o pewnym politycznym happeningu - dodał.

Podkreślił, że ośrodek w Częstochowie otrzymuje obecnie najwyższą stawkę płaconą przez NFZ w Polsce - 120 zł (dziennie na jedną osobę), podczas gdy średnia to 80 zł.

- Problemu nie rozwiąże sam NFZ, który w takim ośrodku płaci za leczenie. Za wyżywienie i zakwaterowanie powinna płacić albo rodzina, albo pomoc społeczna - dodał.

Wiceminister podkreślił, że przygotowywany jest projekt ustawy, który pozwoli zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej. - Pozwoli ministrowi pracy i polityki społecznej i MOPS w Częstochowie dać legalnie takie pieniądze - powiedział.

Wiceminister spodziewa się, że projektem noweli Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu (planowanym w dniach od 7 do 9 listopada).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH