MZ: analogi insulin długodziałających będą refundowane

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział wpisanie na listę leków refundowanych analogów długodziałających.

Na wykazach znajdzie się insulina lantus oraz lewemir.

– Nie znalazły się na poprzedniej liście, ponieważ były wątpliwości co do bezpieczeństwa ich stosowania. Nie było wtedy również wystarczających pieniędzy na pokrycie kosztów refundacji – mówił minister Twardowski, przedstawiając planowane zmiany na liście leków refundowanych.

Resort zapowiada, że projektowana lista leków refundowanych ukaże się najprawdopodobniej 16 grudnia.

Więcej leków dla chorych na cukrzycę
Szacunkowy koszt dopisania insulin na listę leków refundowanych dla grupy ok. 20 tysięcy pacjenótw wyniesie 25 mln zł w skali rocznej.

Minister zapowiedział także wpisanie na listę kolejnej insuliny krótkodziałającej – apidry. Produkt dołączy do dwóch znajdujących się  w grupie insulin krótkodziałających. Zdaniem ministra Twardowskiego, włączenie produktu nie spowoduje dodatkowych wydatków ze strony płatnika. Resort ma nadzieję na konkurencję między produktami, która może przyczynić się do dalszej obniżki cen leków w tej grupie.

W 100 procentach będą refundowane pompy insulinowe dla osób do 26 roku życia włącznie. Dotychczas refundacja obejmowała młodzież do 18 rż. Finansowane będą także wkłucia dla tych osób, które mają pompy insulinowe. Szacunkowo będzie to kosztowało 300 zł miesięcznie na pacjenta.

Rozszerzenie wskazań dla leków p/psychotycznych
Ministerstwo zapowiada także zmiany na liście leków przeciwpsychotycznych. Rozszerzone zostaną wskazania dla leków drugiej generacji stosowanych dotąd u chorych na schizofrenię. Z refundacji skorzystają teraz także pacjenci z chorobami afektywymi dwubiegunowo. Szacunkowy koszt dla budżetu to 300 mln złotych.

Minister Twardowski zapowiedział także dopisanie na listę refundacyjną leku arava (leflunomid),stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Dotychczas lek był dostepny dla chorych w ramach programu terapeutycznego. Szacunkowy koszt refundacji to 10 mln złotych.

- Na liście znajdzie się także szereg innych nowych leków stosowanych w schorzeniach, które dotąd nie były dostępne dla pacjentów – mówił wiceminister Twardowski, wskazując, że objęcie tych produktów refundacją pochłonie ok. 55 mln zł rocznie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH