MY Pacjenci o sposobach na skrócenie kolejek w ochronie zdrowia

W dyskusji zainicjowanej przez premiera na temat konieczności skrócenia kolejek do lekarzy, głos zabierają także pacjenci. - Można dokonać cudu, pod jednym wszak warunkiem. Po raz pierwszy trzeba posłuchać pacjentów - apeluje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.

Ewa Borek uważa, że jednym z głównych powodów niezadowolenia pacjentów jest dynamicznie rosnąca skala prywatnych dopłat do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która już w 70 proc. finansowana jest z naszych kieszeni (12,5 mld zł). Pokazały to badania Diagnozy Społecznej 2013, a trudno o bardziej wiarygodne dane dotyczące prywatnych wydatków Polaków na zdrowie - dowodzi autorka.

I zaznacza, że należy dokonać radykalnej zmiany proporcji wydatków poprzez stworzenie modelu, w którym większościowe finansowanie AOS pochodzi z budżetu państwa, a mniejszościowe - z kieszeni pacjentów.

Pytanie, skąd wziąć środki na takie finansowanie AOS?

Borek odpowiada: ”Trzeba się przyjrzeć dużej skali wydatków na lecznictwo zamknięte. Obejrzeć strukturę wydatków w ramach JGP, gdzie większość pobytów szpitalnych to pobyty 2-3 dniowe, finansowane zwykle tak samo jak hospitalizacje 30 dniowe”.

Zauważa ponadto, że ta sytuacja stanowi efekt leczenia się pacjentów prywatnie, kiedy lekarz specjalista potrzebuje do skutecznej interwencji badań dodatkowych, a w AOS czekałby na nie wieki. Proponuje zatem pacjentowi położenie na szybką diagnostykę w szpitalu, nawet w celu wykonania prostych i tanich badań. 

Dlatego - postuluje autorka - trzeba się zastanowić nad sensownością finansowania dwudniowych pobytów szpitalnych w ramach tzw. szybkiej diagnostyki, której nie można wykonać w AOS z powodu długich kolejek.

Jej zdaniem, warto też zwrócić uwagę na niegospodarność wynikającą z hospitalizacji jednodniowych, których celem jest podanie pacjentowi leku w programie lekowym - leku który bez dodatkowych kosztów hospitalizacji mogłaby wydać apteka.

Warto natomiast promować hospitalizacje jednodniowe będące szybkimi interwencjami zabiegowymi. Hospitalizacje te stanowią w niektórych systemach opieki zdrowotnej już nawet 50 proc. świadczeń.

Więcej: www.pacjenci.blogspot.it

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH