MSWiA: nie planujemy wygaszania numerów alarmowych MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych (997, 998, 999) Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że "w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w niektórych mediach" resort nie planuje wygaszania numerów alarmowych (997, 998, 999).

MSWiA - cytowane przez PAP - podaje, że numery te będą w dalszym ciągu obsługiwane i każda osoba, która z nich skorzysta, otrzyma niezbędną pomoc od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

20 czerwca br. Rynek Zdrowia napisał, że choć numery 997, 998 i 999 nie zostaną zablokowane, to połączenia nie będą obsługiwane przez przedstawicieli policji, straży i pogotowia. Wszystkie zgłoszenia mają trafiać pod numer alarmowy 112, czyli do centrów powiadamiania ratunkowego (CPR).

Przypomnijmy źródło informacji, do której odnosi się obecnie MSWiA:

- Mamy nadzieję, że początek procesu przejmowania tych numerów nastąpi nie później niż do końca tego roku - zapowiedziała 23 lutego w Katowicach na spotkaniu szefów CPR z całego kraju Maria Skarzyńska, naczelniczka Wydziału Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Departamencie Teleinformatyki MSWiA.

- Nie będzie już bezpośredniego kontaktu z policją, strażą czy państwowym ratownictwem medycznym - jeżeli oczywiście nie będzie takiej potrzeby - wszystkie te numery będą obsługiwane w jednolity sposób - oświadczyła Skarzyńska.

Wyjaśniła, że numery alarmowe policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego nie zostaną zablokowane. Będzie można się na nie dodzwonić, ale telefony odbierać będą dyspozytorzy z numeru alarmowego 112 i przekazywać do właściwej służby. Zdaniem MSWiA usprawni to działanie i skróci czas reakcji.

 Czytaj więcejPołączenia alarmowe 997, 998 i 999 przechodzą do historii. Nie za wcześnie?

W Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego - w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. W 2016 r. zarejestrowano w nich łącznie 19 482 287 zgłoszeń przychodzących.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH