MSW przekazało pieniądze dla GOPR

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, przyznał w czwartek (6 grudnia) dotację dla GOPR w wysokości około 990 tys. zł.

Ratownicy GOPR będą mogli sfinansować z tych środków zakup 240 kompletów zimowej odzieży dla ratowników, w skład których wchodzą m.in. kurtki polarowe, ciepła bielizna, spodnie i bluzy zimowe, czapki i rękawice zimowe, a także buty górskie. Odzież trafi do 7 grup ratowników GOPR, którzy dbają o bezpieczeństwo osób przebywających w górach na terenie Polski południowej.

W najbliższym czasie MSW planuje także przekazanie TOPR około 158 tys. zł na zakup wyposażenia, w tym m.in. nart, kasków i butów.

Środki dla GOPR, uruchomione przez wiceministra Stanisława Rakoczego, pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa (446 tys. 720 zł) oraz z budżetu ministra spraw wewnętrznych.

Do tej pory GOPR, w ramach dotacji MSW, na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2012 r. otrzymało kwotę 6 mln 350 tys. zł. Wraz z ostatnią dotacją Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu przyznano łącznie 7 mln 338 tys. 820 zł, czyli więcej niż zakładano na początku roku. Zgodnie z podpisaną z MSW umową, GOPR miało otrzymać w 2012 r. w sumie 6 mln 350 tys. zł.

TOPR otrzymało z MSW w 2012 r. dotacje na łączną kwotę 4 mln 477 tys. 900 zł, czyli o 877 tys. 900 zł więcej, niż zakładano na ten rok. Oznacza to, że TOPR dostało w tym roku oprócz ustalonej na 2012 r. dotacji w wysokości 3 mln 600 tys. zł, także dodatkowe wsparcie finansowe. W listopadzie br. minister Jacek Cichocki przyznał 720 tys. zł na remont i koszty utrzymania śmigłowca ratowniczego. W najbliższym czasie do TOPR trafi też wspomniane  około 158 tys. zł na zakup wyposażenia dla ratowników.

Minister Cichocki także w listopadzie br. podjął decyzję, że wspólnie z ratownikami zostanie opracowana pięcioletnia strategia utrzymania śmigłowca ratowniczego TOPR. Dzięki temu ratownicy będą otrzymywać dwie dotacje: na działalność ratowniczą oraz oddzielnie na funkcjonowanie śmigłowca "Sokół".

W strategii określone zostaną potrzeby finansowe, związane z utrzymaniem śmigłowca ratowniczego oraz plan jego finansowania w perspektywie pięciu lat. Dzięki nowej strategii finansowania MSW chce zapewnić stałe źródło utrzymania śmigłowca i środki na jego niezbędne remonty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH