MSW: prawie 10 mln zł dla ratowników górskich

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeznaczyło w 2012 r. 9 mln 950 tys. zł na zadania realizowane w zakresie ratownictwa górskiego. W ramach tych środków Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma - 6 mln 350 tys. zł, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 3 mln 600 tys. zł.

GOPR otrzyma o 100 tys. zł więcej niż w roku 2011. W ramach tych środków przeznaczy 6 mln 81 tys. zł na utrzymanie gotowości ratowniczej w tym m.in. na: utrzymanie środków łączności i transportu, koszty utrzymania obiektów.

4 mln 560 tys. zł z tej kwoty będzie przeznaczonych na wynagrodzenia dla ratowników górskich. Środki w wysokości 269 tys. zł trafią na szkolenia centralne dla ratowników górskich i  psów ratowniczych.

W ramach przewidzianego dofinansowania TOPR przeznaczy 1 mln 185 tys. zł na utrzymanie śmigłowca ratowniczego Sokół, a 2 mln 415 tys. zł na utrzymanie kadry ratowników górskich. Przewidziana w tym roku dotacja dla TOPR jest na tym samym poziomie co w ubiegłym roku.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Zgodnie z nowymi przepisami, od tego roku ze środków przekazanych przez MSW w całości będzie finansowane: utrzymanie i obsługa śmigłowca, gotowość ratownicza oraz centralne szkolenia ratownicze. Zadania te zostały wskazane przez same organizacje ratownicze.

Zmiany dotyczą też bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich. Tutaj od tego roku pomoc organizowana będzie przez właścicieli lub zarządców stoków. W związku z tym, że zarówno TOPR, jak i GOPR nie organizują pomocy na terenach narciarskich, mogą wykorzystać pełne siły i środki na zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH