MSP: Centrum Zdrowia Dziecka otrzyma 100 mln zł wsparcia Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia Fot. Archiwum RZ

Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie otrzyma 100 mln zł wsparcia z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformował w poniedziałek (21 grudnia) resort skarbu. Na początku listopada analogiczne środki otrzymało Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak podał resort skarbu, minister Dawid Jackiewicz podpisał umowę, na mocy której Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie (IPCZD) otrzyma 100 mln zł wsparcia niebędącego pomocą publiczną z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na restrukturyzację zadłużenia, którego skala mogłaby zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu Instytutu. Wsparcie będzie stanowiło również wkład w realizację projektów infrastrukturalnych w zakresie modernizacji pozwalających w przyszłości na obniżenie kosztów jego działalności.

- Dzięki wsparciu Skarbu Państwa Instytut zrealizuje plan naprawczy, niezbędny do kontynuowania działalności medycznej. Zależało nam, by umowę sfinalizować jeszcze w tym roku, by mali pacjenci i ich rodzice mieli pewność, że ważne i symboliczne miejsce na medycznej mapie kraju będzie dalej istniało - podkreśla minister Jackiewicz.

Wsparcie dla IPCZD z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców jeszcze w lipcu zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Mówiła, że analogiczne środki otrzymają również: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Na początku listopada resort skarbu poinformował, że podpisano umowę, na mocy której Centrum Zdrowia Matki Polki otrzyma 100 mln zł wsparcia. Ministerstwo pytane przez PAP, czy o środki będzie mógł ubiegać się również Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, poinformowało, że "nie znajduje się on w katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o finansowanie ze środków Funduszu".

Wniosku o udzielenie wsparcia dotychczas nie złożył warszawski Instytut Matki i Dziecka. Jednak, jak poinformowało PAP biuro prasowe Instytutu, placówka zamierza wystąpić o środki na restrukturyzację i obecnie opracowuje biznesplan.

- O środki ubiegamy się jako ostatni, bowiem nie mamy zadłużenia publicznego, więc składamy wniosek w drugiej kolejności. W przeciwieństwie do placówek, które nie spłacają zobowiązań na bieżąco, my chcemy opracować skuteczny plan kilkuletni, który pozwoli nam nie tylko wziąć pożyczkę, lecz także efektywnie ją spożytkować i bezproblemowo spłacić - wyjaśnia Instytut.

Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Instytut realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.

IPCZD od dwóch lat prowadzi program restrukturyzacyjny; w 2012 r. placówka ta miała ok. 200 mln zł długów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH