MRR: fundusze norweskie nadal będą wspomogać polskie inwestycje

W ramach drugiej edycji programu na lata 2009-2014 Norwegia, Liechtenstein i Islandia przyznała Polsce 578,1 mln euro. 17 kwietnia 2012 r. w Oslo zawarto umowę dotyczącą pierwszego programu, dla samorządów - wdrażanego przez stronę polską w ramach II edycji.

Podpisana 17 kwietnia 2012 r. przez stronę polską i norweską umowa dotyczy programu w zakresie lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz zmniejszenia nierówności i promowania spójności społecznej. Dofinansowanie dla programu z Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego opiewa na ponad 9,5 mln euro - informuje w komunikacie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Oprócz wspomnianego programu, nowa edycja Mechanizmów Finansowych przewiduje m in. wsparcie inwestycji związanych z ochroną środowiska, w tym na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii przeznaczono 75 mln euro. Z dofinansowania tego typu inwestycji często korzystają szpitale.

Jak wynika z informacji przekazanych przez MRR w ramach pierwszej edycji Mechanizmów Finansowych na lata 2004-2009 w obszarze ochrona środowiska najwięcej projektów dotyczyło termomodernizacji (ok. 300 ocieplonych szkół, przedszkoli, szpitali, urzędów itp.) i inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej (ponad 57 tys. mieszkańców zyskało możliwość podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej). Nie zabrakło też inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Natomiast bezpośrednie wsparcie obszaru zdrowia z tzw. funduszy norweskich na lata 2009-2014 będzie miało na celu dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu. Na ten obszar przeznaczono 70 mln euro.

W latach 2004-2009 na opiekę zdrowotną i opiekę nad dzieckiem przeznaczono z funduszy norweskich 58,82 mln euro. Wsparcie obejmowało zdrowotne programy profilaktyczne, promocję prozdrowotnego stylu życia i strefy rekreacji dziecięcej.

Efektem wdrażania  Mechanizmów Finansowych są m.in. 43 dofinansowania dla szpitali, 146 programów profilaktycznych, ponad 13 tys. sztuk zakupionego sprzętu medycznego i pozamedycznego, 113 stref rekreacji dziecięcej. Według MRR łącznie z projektów w ramach obszaru zdrowotnego skorzystało w różnym stopniu 320 tys. dorosłych oraz ponad 408 tys. dzieci.

W sumie na lata 2004-2009 Norwegia, Lichtenstein i Islandia przyznały Polsce 533,51 mln euro, co pozwoliło zrealizować ponad 1,4 tys. projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH