MRPiPS dofinasuje żłobki dla dzieci z niepełnosprawnościami MRPiPS dofinasuje żłobki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Fot. Archiwum

MRPiPS dofinasuje żłobki i kluby dziecięce dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Resort ogłosił w piątek (9 czerwca) specjalną edycję konkursu "MALUCH plus", organizowaną w ramach programu "Za życiem". Do rozdysponowania jest 15 mln zł.

W ramach konkursu można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu na działania skierowane do dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Termin składania ofert w ramach wszystkich modułów upływa 3 lipca.

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program skierowany jest tylko do gmin.

Dotacje przyznawane są w trzech modułach: moduł 1 to tworzenie nowych miejsc w instytucjach opieki dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki; moduł 2 to dostosowanie istniejących miejsc w instytucjach opieki do potrzeb dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki (z wyłączeniem miejsc utworzonych z programu "MALUCH plus 2017"); moduł 3 to zapewnienie funkcjonowania istniejących już miejsc opieki.

"MALUCH plus" to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Stworzono go, wówczas pod nazwą "MALUCH", po uchwaleniu tzw. ustawy żłobkowej, czyli ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która funkcjonuje od 2011 r.

Dzięki ustawie żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, nadzór nad nimi przejęło MRPiPS (wcześniej podlegały resortowi zdrowia). W myśl ustawy opieka nad dziećmi do lat trzech jest sprawowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego oraz wykonywana przez opiekuna dziennego (zajmującego się kilkorgiem dzieci u siebie w domu, ale opłacanego przez gminę) lub nianię (której płacą rodzice, a ZUS opłaca za nią składki, jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy).

Program "Za życiem", wprowadzony z początkiem tego roku, ma wspierać rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH