MON zachęca lekarzy do współpracy z armią

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozwiązaniem problemu z obsadą stanowisk lekarzy wojskowych. Dotyczy to także misji w Afganistanie.

Wśród propozycji pojawiają się m.in. stypendia lub łatwiejsza droga robienia specjalizacji. MON podjął już także decyzję o podwyższeniu uposażeń dla lekarzy na misjach. Obecnie, jak szacuje resort, zarabiają oni ok. 17 tys. zł. Po zmianach mają otrzymywać ponad 20 tys. złotych.

Misja w Afganistanie ma obecnie 14 etatów lekarskich. Bez obsady pozostają cztery spośród nich, w tym m.in. ortopedy i anestezjologa.

Od przełomu roku w Afganistanie działa szpital polowy. Formalnie etaty lekarskie zostaną uwzględnione w strukturze kontyngentu od kolejnej, siódmej zmiany. Zapotrzebowanie na szpital pojawiło się po zwiększeniu liczebności naszych żołnierzy w tym kraju.

Na misjach obowiązuje system zabezpieczenia medycznego, którego istotą jest udzielanie pomocy na kolejnych poziomach, poczynając od działań sanitariuszy i ratowników na miejscu zdarzenia, poprzez ambulatoryjne leczenie chorych i rannych, aż po czasową ich hospitalizację. Każdy kolejny poziom daje możliwość leczenia poważniejszych obrażeń poprzez wykonywanie coraz szerszego zakresu zabiegów. Szpital polowy podniesie nasze zabezpieczenie do poziomu II.

Generalne zasady przewidują, że pomoc przedlekarska powinna być udzielona jak najszybciej, nie później niż w ciągu 60 minut od zranienia żołnierza, a kwalifikowana pomoc medyczna i chirurgiczna w ciągu kilku godzin. Podejmowane są starania, by zmieniać tzw. zasadę złotej godziny w regułę „złotych 10 minut“. Służyć mają temu m.in. systemy szkoleń i dodatkowe wyposażenie wojska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH