KR/Rynek Zdrowia | 22-03-2011 17:19

MON: pacjentka z Afganistanu nadal pod opieką

Afgańska pacjentka po leczeniu w Polsce wróciła do swojego domu, jest w trakcie rehabilitacji ruchowej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Bibi Hanifa Sultanjan, afgańska pacjentka, została ewakuowana do Polski 18 stycznia br. na specjalistyczne leczenie w związku z licznymi ranami oparzeniowymi i zagrożeniem życia. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia kobiety, 20 stycznia specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przeprowadzili operację amputacji kończyny. Operacja była zabiegiem ratującym życie pacjentki.

Po zakończeniu pierwszego etapu leczenia w WIM, w związku z pozostawieniem przez pacjentkę w Afganistanie małoletnich dzieci, na wyraźne życzenie kobiety, została podjęta decyzja o jej powrocie wraz z mężem do Afganistanu.

Jak podaje resort obrony narodowej, obecnie Afganka przebywa pod stałą opieką lekarzy Grupy Zabezpieczenia Medycznego w bazie Ghazni w Afganistanie. Jest w trakcie rehabilitacji ruchowej.

Jak podaje MON, we współpracy z doradcą politycznym dowódcy polskiego kontyngentu wojskowego – ambasadorem tytularnym RP w Islamskiej Republice Afganistanu, zostały podjęte starania o zakup protezy kończyny w jednym ze szpitali w Kabulu.
 
Publiczne zainteresowanie losami Afganki wywołały pojawiające się w mediach informacjami o tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie zapłaciło za leczenie pacjentki. Teraz resort obrony informuje, że zadbał o uregulowanie znacznej części należności finansowych związanych z transportem Bibi Hanifa Sultanjan wraz z mężem do Polski, ich wspólnym pobytem w kraju oraz leczeniem pacjentki i opieką medyczną specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego.

– Całkowity koszt leczenia oraz pobytu wyniósł ok. 50 tysięcy złotych, z tego 38 tys. uregulowano m.in. dzięki staraniom różnych instytucji MON. Pozostałą część kwoty zgromadzono dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Afgańskiej Hamkari – mówi portalowi rynekzdrowia.pl ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.