MF: ulgi podatkowe są, większej liczby urodzeń nie widać

Ulgi podatkowe nie przekładają się na większą liczbę urodzeń - mówił minister finansów Mateusz Szczurek w środę (26 marca) podczas konferencji w resorcie pracy, poświęconej podatkowym formom wsparcia rodzin z dziećmi.

Szczurek przypomniał, że system podatkowy wspiera rodziny z dziećmi poprzez ulgi podatkowe na dzieci, zwolnienia podatkowe obejmujące pomoc społeczną przekazywaną przez państwo rodzinom oraz możliwości preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących potomstwo, a także wspólnego rozliczenia małżonków.

Minister wyjaśnił, że z ulgi na dzieci korzysta 4,3 mln podatników, obejmuje ona 6,2 mln dzieci i kosztuje budżet państwa 5,7 mld zł (dane za 2012 r.).

Szczurek poinformował, że 487 tys. podatników korzysta z preferencyjnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci, co kosztuje finanse publiczne około 400 mln zł. Natomiast 9,6 mln podatników korzysta ze wspólnego rozliczenia małżonków (4,8 mln małżeństw), z czego około połowa ma dzieci.

Minister zwrócił uwagę, że w debacie publicznej często pojawia się argument, iż dzietność w Polsce jest niska, ponieważ preferencje podatkowe są niewystarczające albo źle ukierunkowane. Zaznaczył, że według niego obniżenie opodatkowania rodzin z dziećmi nie spowodowałoby eksplozji dzietności w Polsce.

Dodał, że w krajach, w których dzietność jest dużo wyższa niż w Polsce, opodatkowanie rodzin jest wyższe. Powołując się na raporty OECD, Szczurek podkreślił, że obciążenie podatkami i składkami rodziny z dwójką dzieci (w której jeden rodzic pracuje i zarabia średnią krajową, a drugi 60 proc. średniej krajowej) jest w Polsce sporo niższe niż przeciętna w krajach OECD z UE, trochę wyższa niż przeciętna w OECD i znacznie niższa niż w krajach o wysokiej dzietności w Europie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH