MF: resorty zdrowia i sportu powinny uzgodnić sprawę funduszu hazardowego

Ministerstwo Finansów zgodzi się na zmiany w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, jeśli resorty zdrowia i sportu porozumieją się ws. celów, na jakie mają być przeznaczane pieniądze - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Ocenił, że problem może rozstrzygnąć Komitet Stały Rady Ministrów.

Resort zdrowia w opinii do projektu noweli ustawy o grach hazardowych wysunął postulat przekształcenia Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (FRPH) w fundusz zajmujący się znacznie szerszym zakresem uzależnień m.in. od alkoholu czy narkotyków. Z kolei - przypomniał wiceminister - w projekcie sejmowej komisji sportu znalazła się propozycja obniżenia kwoty przekazywanej na FRPH i przekazania uwolnionych w ten sposób środków na rzecz wsparcia kultury fizycznej.

Regulacje dotyczące Funduszu nie znajdują się w obecnym projekcie noweli ustawy o grach hazardowych autorstwa MF.

- Ministerstwo Finansów w tym zakresie nie zabiera głosu, ale zobaczymy, jak inne ministerstwa odniosą się do tych kwestii. Skoro są różne opinie, to potrzebujemy dialogu. Wolelibyśmy, żeby minister zdrowia i minister sportu wypracowali jednolite stanowisko w tej sprawie. Być może spór ten rozstrzygnie się na forum Komitetu Stałego Rady Ministrów lub Rady Ministrów - powiedział PAP wiceminister finansów.

- Ministerstwo Finansów nie chce rozstrzygać kwestii, na co powinny pójść pieniądze z Funduszu. Ale jeśli zostanie wypracowane jednolite stanowisko w tej sprawie, zaakceptujemy je i będziemy prezentowali posłom jako resort prowadzący projekt - dodał Kapica.

Fundusz powołano z początkiem 2010 r. na mocy ustawy z 2009 r., uchwalonej po tzw. aferze hazardowej. Do FRPH trafia do 3 proc. wpływów (tzw. dopłat) z gier objętych monopolem państwa. Jak wynika z raportu NIK o wykonaniu planu finansowego FRPH, stan Funduszu wyniósł na koniec 2013 r. 73,7 mln zł. Resort zdrowia poinformował PAP, że w 2014 r. na budżet Funduszu przeznaczono 13 mln zł.

Obecnie dysponentem środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych jest minister zdrowia, a obsługę Funduszu powierzono Krajowemu Biuru do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Ustawa przewiduje, że środki te mogą być przeznaczane na dofinansowanie edukacji i badania uzależnień, opracowywanie nowych metod profilaktyki i terapii, dofinansowanie dla instytucji prowadzących programy terapeutyczne czy szkolenie terapeutów.

Początkowo miały one trafiać wyłącznie na realizację programów związanych z problematyką hazardu, ale potem dodano do tego katalogu tzw. uzależnienia behawioralne, czyli np. seksoholizm, uzależnienie od internetu czy nałogowe zakupy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH