MF: raport o wsparciu dla organizacji pożytku publicznego

Ponad 357,1 mln zł przekazali w ramach tzw. 1 procenta organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2009 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Do ubiegłorocznego rekordu, w wysokości 380 mln zł, zabrakło 23 mln zł. 

Rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż wyjaśniła, że mniejsza kwota przekazana organizacjom pożytku publicznego w rozliczeniu za 2009 r. jest efektem obniżenia stawek PIT w 2009 r. (stawki na poziomie 19 proc., 30 proc., 40 proc. zastąpiły stawki w wysokości 18 proc i 32 proc.). Średnia kwota wsparcia wyniosła 41 zł – wobec 52 zł w ub.r.

– W efekcie zmian stawek podatnicy odprowadzili mniej podatku, a co za tym idzie mogli odpisać mniejsze kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego – powiedziała Dróżdż. – W tym roku rekordowa była liczba podatników, którzy udzielili wsparcia organizacjom charytatywnym. Zdecydowało się na to 8 623 928 osób (33 proc. podatników) wobec prawie 7,3 mln osób (czyli 28 proc. podatników) w ubiegłym roku.

Z danych MF wynika, że:
• 344 mln zł przekazali podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane skalą podatkową i podatkiem „liniowym” w wysokości 19 proc., takich osób było 8 623 928, średnio przekazali 41 zł;
• 5,7 mln zł odprowadzili podatnicy uzyskujący dochody z giełdy (69 tys. 384 osoby), a średnia wpłata wyniosła 83 zł. 6,6 mln zł organizacje otrzymały od podatników uzyskujących dochody opodatkowane podatkiem ryczałtowym np. ze zbycia nieruchomości (139 336 osób), a średnia wpłata wyniosła w tym przypadku 47 zł.

Najwięcej z tytułu 1 proc. przekazali podatnicy z województw:

• mazowieckiego (ponad 83 mln zł),
• śląskiego (ok. 46 mln zł).

A najmniej z:

• lubuskiego (ok. 6,9 mln zł),
• świętokrzyskiego (ok. 7,2 mln zł).

Organizacją, którą Polacy obdarowali najhojniej, jest Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, która otrzymała 68,2 mln zł. (otacza opieką dzieci chore i niepełnosprawne, a także placówki afiliacyjne: lecznicze, opiekuńcze i wychowawcze).

Według MF, przełom w korzystaniu z możliwości przekazania 1 proc. podatku nastąpił w 2008 r., kiedy podatnicy rozliczali PIT za 2007 r. Od tamtej pory środki na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazują naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników. Wcześniej podatnicy musieli sami przelewać pieniądze na konta organizacji, po czym o kwoty te zmniejszali należny podatek. W 2004 - pierwszym roku wpłat na OPP - dokonało ich 80 tys. osób, przekazując na rzecz organizacji charytatywnych 10,4 mln zł.

W 2008 r. pieniądze na OPP przekazało ponad 5,1 mln osób, a suma wsparcia wyniosła ponad 298 mln zł. W ubiegłym roku liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 40 proc., a przekazana przez nich kwota – o prawie 30 proc. w stosunku do danych za poprzedni rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH