MF: lekarze na liście podatników podejrzanych o ukrywanie dochodów

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz ujawnił grupy podatników, które mogą być podejrzane o ukrywanie dochodów. Zostały one umieszczone w wytycznych dla urzędów kontroli skarbowej.

Wśród kategorii najbardziej podejrzanych podatników Andrzej Parafianowicz wymienił, m in. wykonujących wolne zawody, w tym lekarzy, a także prawników, ekonomistów, inżynierów, architektów, tłumaczy i księgowych.

Na ministerialnej liście znaleźli się również m. in. kupujący nieruchomości i luksusowe dobra, przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi, ale też bezrobotni, urzędnicy i wiele innych grup.

Wszystkie wymienione przez wiceministra grupy podatników znalazły się w "Wytycznych dla urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych dotyczących postępowania w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych". O wytyczne te spytali ministra finansów w interpelacji nr 4891 posłowie Beata Szydło i Przemysław Wipler (PiS).

- Nie jest to "lista podatników", wobec których planowane jest wszczęcie kontroli - zapewnił Parafianowicz. Wyjaśnił, że chodzi o to, by organy podatkowe i organy kontroli skarbowej jednakowo podchodziły do problemu nieujawnionych źródeł przychodów i współpracowały ze sobą.

Wiceminister poinformował, że wśród osób objętych kontrolą w latach 2010-2011 najliczniejszą grupę osób uchylających się od opodatkowania stanowili podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, w tym z działalności prowadzonej osobiście - były to blisko dwie trzecie skontrolowanych.

W razie wykrycia nieujawnionych źródeł dochodów podatnik musi zapłacić podatek według stawki 75 proc. dochodu oraz odsetki na zwłokę. Grozi mu także kara z kodeksu karnego skarbowego. Obecnie najwyższa kara grzywny to 14 milionów 400 tysięcy złotych, ale sąd może też wymierzyć karę pozbawienia wolności.

Kontrolerzy ustalają wysokość przychodów z nieujawnionych źródeł, porównując wydatki podatnika z jego przychodami. Biorą przy tym pod uwagę poniesione przez podatnika w danym roku podatkowym wydatki i wartości zgromadzonego w tym roku mienia. Jeżeli nie znajdują one pokrycia w bieżących dochodach, np. w zarobkach, i w mieniu zgromadzonym wcześniej - wszczynają postępowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH