Łuszczyca plackowata: te zmiany zablokują program terapeutyczny?

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził niezapowiadane zmiany w zakresie rozliczania leków biologicznych stosowanych w leczeniu osób z najcięższymi postaciami łuszczycy plackowatej.

Obecnie leczenie pacjentów z najcięższymi postaciami łuszczycy jest finansowane w ramach tzw. Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) na podstawie zarządzenia prezesa NFZ. W związku z tym środki na drogie leki biologiczne pochodzą z pieniędzy zakontraktowanych przez dany szpital czy oddział dermatologiczny na wszystkich chorych na łuszczycę.

Nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ z 6 kwietnia 2011 r. pozwoli rozliczać leki biologiczne w taki sposób, że lekarze będą mogli stosować wszystkie cztery rekomendowane preparaty, różniące się bądź mechanizmem działania bądź dawkowaniem. Dotychczasowe rozwiązanie pozwalało stosować tylko jeden z nich.

Jak poinformował PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, wprowadzając zmiany Fundusz chciał zapewnić finansowanie świadczeń związanych z leczeniem ciężkiej łuszczycy na zasadach korzystniejszych niż dotychczas.

– Niestety, nie spowoduje to wzrostu liczby chorych leczonych biologicznie, bo nie pozwolą na to nasze kontrakty, które są zdecydowanie za niskie. W rezultacie nowoczesne leczenie nawet kilku pacjentów z ciężką łuszczycą może prowadzić do zadłużania i zamykania oddziałów. Nie mówiąc już o tym, że szybkie wyczerpanie funduszy nie pozwoli leczyć pacjentów lżej chorych, może być też przyczyną przerywania terapii biologicznej – uważa prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii. Zaznacza również, że nikt nie konsultował z nim tej zmiany.

– Obawiamy się, że może to zablokować wprowadzenie programu terapeutycznego, który jest jedynym sposobem na to, by liczba najciężej chorych na łuszczycę leczonych biologicznie wzrosła – podkreśla prof. Kaszuba, który od kilku lat walczy o wdrożenie takiego rozwiązania. Jego projekt został przesłany MZ pod koniec lipca 2010 r., a ostatnio wprowadzono do niego ostateczne poprawki. Obecnie powinien trafić do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

W piśmie przesłanym PAP 1 kwietnia rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno zapewnił, że w resorcie trwają prace nad programem terapeutycznym dla najciężej chorych na łuszczycę plackowatą. W piątek (8 kwietnia) rzecznik potwierdził, że informacje te są aktualne.

Utworzenie programu obiecywał w październiku 2010 r. ówczesny wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Niestety, nie udało mu się wywiązać z tej obietnicy, bo pod koniec roku podał się do dymisji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH