Lubuskie: zarząd województwa o przekształceniu szpitala w Gorzowie Wlkp.

Placówka musi zostać przekształcona w spółkę prawa handlowego - poinformował w piątek (29 czerwca) zarząd województwa lubuskiego wspólnie z dyrekcją lecznicy.

Marszałek Elżbieta Polak przypomniała, że Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim  już od 2009 r. jest wymieniany jako placówka przygotowywana do przekształcenia. To zadanie zostało także wpisane do obowiązków nowego dyrektora.

Marszałek dodała, że ustawa o działalności leczniczej daje obecnie szansę na uzyskanie rządowej dotacji na pożyczki udzielone lecznicy przez samorząd województwa. Podczas kwietniowego spotkania w Ministerstwie Zdrowia z wiceministrem Aleksandrem Soplińskim, Polak otrzymała potwierdzenie na piśmie możliwości pozyskania dotacji w wysokości około 148,7 mln zł.

Elżbieta Polak zapewniła jednocześnie, że "z dniem przekształcenia szpitala w spółkę, pracownicy staną się z mocy prawa pracownikami nowego podmiotu". 

Elżbieta Kasprzak, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego poinformowała, że w latach 2009-2010 nastąpiła duża poprawa wyniku finansowego gorzowskiej placówki, ale w 2011 r. sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu.

Także na podstawie danych z pierwszych czterech miesięcy br. widać wyraźnie, że lecznica się nie bilansuje. Wynik wykazuje stratę na poziomie 5,8 mln zł, a zobowiązania długoterminowe wynoszą obecnie blisko 230 mln zł. W wyniku zawartych porozumień szpital musi, oprócz bieżącej działalności, ponosić koszty w wysokości 5 mln zł.

W przypadku przekształcenia szpitala w spółkę możliwa jest do uzyskania przez województwo lubuskie pomoc finansowa z budżetu państwa w postaci umorzenia zobowiązań przejętych przez województwo po przekształconym SP Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. (łącznie 17,2 mln zł) oraz na dotację na zobowiązania (ponad 131,5 mln zł).

Były wiceminister zdrowia i obecny dyrektor szpitala Marek Twardowski przyznał, że 1 czerwca br. zastał jednostkę z długiem w wysokości  257 mln zł  i realnym zagrożeniem odcięcia wody, gazu i prądu. Jego zdaniem przekształcenie jest jedynym wyjściem.

- Uchwała intencyjna sejmiku otworzy drogę do zmian. Pieniądze do uzyskania są ogromne. Blisko 150 mln zł to kwota niebagatelna. Zostanie nam około 82 mln zł długu. Dzięki temu szpital przestanie być ciężarem dla województwa i zyska szansę na rozwój - podkreślił Twardowski. 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH