Lubuskie: wnioski UM po kontroli szpitala - za wysokie wynagrodzenie dyrektora

Wicedyrektor szpitala ortopedycznego w Świebodzinie zarabia lepiej niż marszałek. W ub. roku było to, łącznie z premią, 238 tys. zł. W tym czasie lecznica dobijała do 6 mln zł długu i traciła płynność finansową.

W lipcu br. do Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego (LORO) w Świebodzinie weszli kontrolerzy marszałka. Wykryli, że szpital jest mocno zadłużony i nie płaci na czas kontrahentom. Mimo to wypłaca kierownictwu wysokie wynagrodzenie i premie.

Wicedyrektor szpitala przez 12 miesięcy 2011 r. zarobiła 238 tys. zł brutto (w tym czterokrotnie kwartalna premia w wysokości po 15 tys. zł). Wysokie wynagrodzenie wypłacano pomimo trudnej sytuacji ośrodka.

Zdaniem Teresy Sekuły, sekretarza Urzędu Marszałkowskiego, to budzi wątpliwości, czy środki publiczne były racjonalnie wydawane. "Tym bardziej że z wniosków o przyznanie nagród nie wynika za jakie szczególne osiągnięcia zostały one przyznane" - czytamy w piśmie, które otrzymał portal rynekzdrowia.pl.

LORO 2010 r. zakończył wynikiem 2,2 mln zł na minusie. Na koniec 2011 r. miał kolejne 1,3 mln zł straty. Gdy wicedyrektor (potem pełniąca obowiązki dyrektora) odbierała grudniową pensję i czwartą nagrodę, na lecznicy ciążyło 6 mln zł długu.

W wystąpieniu pokontrolnym Wydział Kontroli Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego czytamy między innymi: należy podjąć zdecydowane działania mające na celu zmniejszenie kosztów działalności oraz przywrócenie płynności finansowej Ośrodka. Opracować i przedstawić Zarządowi Województwa program poprawy sytuacji finansowej placówki.

Z pisma przesłanego do redakacji portalu wynika, że placówka ma zwrócić w jak najbliżej możliwym terminie na kontro ZFŚS kwotę 127.000,00 zł oraz pisemnie poinformować o tym organ tworzący, a także ustalając wysokość wynagrodzenia, w szczególności pracowników zatrudnianych na podstawie umów cywilno-prawnych, brać pod uwagę sytuację finansową ośrodka.

"Także nagrody i premie mają być przyznawać adekwatnie do sytuacji finansowej Ośrodka, po uprzednim złożeniu wniosku z merytorycznym uzasadnieniem ich przyznania przez osobę do tego upoważnioną" - czytamy w otrzymanym piśmie.

Marszałek Elżbieta Polak zapowiedziała, że osobiście dopilnuje, aby wszystkie zalecenia pokontrolne zostały zrealizowane. Byla to kontrola problemowa realizowana według planu w ramach nadzoru.

- Będą też wyciągnięte konsekwencje. Niedopuszczalna jest taka polityka płacowa prowadzona w naszych SP ZOZ-ach, w których brakuje środków finansowych na leczenie pacjentów. Poleciłam przeprowadzenie kontroli w tym zakresie we wszystkich podległych jednostkach - stwierdza marszałek.

Romuald Kreń, członek zarządu województwa, odpowiadający za ochronę zdrowia stwierdza, że w szpitalu trzeba podjąć działania naprawcze, a wystąpienie pokontrolne i realizacja zawartych w nim zaleceń ma zostać zraportowana w ciągu 30 dni.

Został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora LORO; do 10 września przyjmowane są oferty kandydatów na to stanowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH