Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego odpowiedzialna za służbę zdrowia, uważa, że powodem, dla którego brakuje pieniędzy w lubuskich szpitalach są zbyt wysokie zarobki lekarzy.

Elżbieta Polak tłumacząc swoje stanowisko mówi, że finansowanie szpitali jest niemal na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, a rok 2008 przyniósł szpitalom 30-procentowy wzrost kontraktów w porównaniu z 2007 r. Wówczas dyrektorzy znacznie podnieśli pensje lekarzom w szpitalach.

Lista z zarobkami lekarzy w dwóch największych szpitalach w Lubuskiem robi wrażenie. Urzędnicy marszałka podliczyli, że standardem w dwóch sprawdzonych lecznicach - w Gorzowie i w Zielonej Górze - są wypłaty do 15 tys. złotych. Wielu lekarzy zarabia jednak więcej. W gorzowskim szpitalu 35 lekarzy dostaje do 20 tys. zł, w przedziale między 20 a 25 tys. zł - pięciu, a więcej niż 25 tys. zł dostają dwie osoby, jedna – ponad 30 tys. zł.

Zdecydowanie więcej tak wysokich wypłat jest w szpitalu w Zielonej Górze. Tu między 15 a 20 tys. zł dostaje 40 osób, więcej niż 20 tys. zł zarabia 25 pracowników. Pensje powyżej 25 tys. zł ma dziesięciu lekarzy. W najwyższym przedziale - ponad 30 tys. zł . znalazło się ośmiu lekarzy. Rekordzistą jest jeden z lekarzy z zielonogórskiej lecznicy, na którego konto od stycznia do lipca tego roku wpłynęło łącznie 288 tys. zł. Średnio miesięcznie dostał on 41 tys. zł.

Dyrektorzy placówek tłumaczą, że wysokie zarobki dotyczą przede wszystkim deficytowych specjalizacji – lekarzy radioterapeutów, neonatologów i onkologów.

Stanisław Łobacz, dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, problemy finansowe szpitali tłumaczy nieco inaczej. Uważa, że dyrektorzy lecznic źle rozplanowali w tym roku wydatki. W poprzednich latach kwoty zapisane w kontraktach prawie całkowicie pokrywały się z kwotami rzeczywistych wykonań zabiegów. W tym roku jest inaczej, a pieniądze przeznaczone np. na grudzień nie mogą być wydane wcześniej, nawet w listopadzie. I dodaje, że szpitale, które wydały już większość pieniędzy, na pewno będą teraz wykonywać zabiegi ratujące życie pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH