Lubuskie: sejmik za przekształceniem zielonogórskiego szpitala w spółkę Przekształcenie ma być drogą do stworzenia z tej lecznicy uniwersyteckiej spółki klinicznej Fot. Archiwum RZ

Sejmik Województwa Lubuskiego podjął we wtorek (10 listopada) uchwałę wyrażającą zgodę na przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze w spółkę prawa handlowego. Otworzyło to zarządowi województwa drogę do działań zmierzających do powołania spółki.

Za podjęciem uchwały zagłosowało 21 radnych, przeciwko było 6, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego z udziałem samorządu regionu i Uniwersytetu Zielonogórskiego ma być drogą do stworzenia z tej lecznicy uniwersyteckiej spółki klinicznej.

Jak wyjaśniła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, spełnienie przez zielonogórski szpital formalnych wymogów do uznania go za klinikę jest związane z rozwijaniem powołanego w maju br. na UZ kierunku lekarskiego. Ponadto, według marszałek, szpital działający jako spółka będzie lepiej zarządzany.

- Przejmując większościowe udziały w spółce szpitalnej Uniwersytet będzie mógł otrzymać z Ministerstwa Zdrowia wyższe dotacje na kierunek lekarski, niż z resortu nauki i szkolnictwa wyższego, w przypadku korzystania z obcej bazy - wyjaśniła Polak.

Ponadto - jak dodała - uniwersytecka spółka kliniczna będzie miała większe możliwości na rozwój i pozyskiwanie unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje oraz zwiększenie oferty szpitala.

By sprostać wymogom formalnym związanym z pozyskaniem dotacji na kierunek lekarski z Ministerstwa Zdrowia na 2016 r., uniwersytecki szpital kliniczny musi złożyć wniosek do resortu do 10 grudnia br. To oznacza, że do tego czasu musi zostać zarejestrowana spółka.

- Ten termin jest jednak zagrożony, na skutek dwukrotnego przerywania obrad 13. sesji sejmiku lubuskiego, która rozpoczęła się 12 października - wyjaśnił Michał Iwanowski, rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego.

Obecnie lecznica w Zielonej Górze funkcjonuje na zasadzie publicznego szpitala, dla którego organem założycielskim i właścicielem jest samorząd woj. lubuskiego.

Zgodnie z koncepcją władz regionu i uczelni, co najmniej 51 proc. udziałów w nowej spółce ma przejąć Uniwersytet Zielonogórski, a resztę województwo lubuskie.

Majątek ruchomy szpitala został wyceniony przez Urząd Marszałkowski na 60 mln zł, a nieruchomości na 80 mln zł. Województwo nie wniesie aportem nieruchomości do nowej spółki - będzie je jej dzierżawić.

Polak podkreśliła na sesji, że umowa spółki zostanie tak skonstruowana, by mimo mniejszościowego pakietu udziałów, władze samorządowe miały wpływ na działalność szpitalnej spółki.

Marszałek mówiła, że szpital w dalszym ciągu będzie publiczny, bo uniwersytet także jest taką instytucją. Zapewniła, że szpital nadal będzie w pełni dostępny dla mieszkańców, a rozwijając się zapewni im lepszą opiekę.

Klinika w Zielonej Górze ma specjalizować się w onkologii, neurochirurgii i traumatologii oraz neonatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH