Lubuskie: rozmowy z ordynatorami gorzowskiego szpitala

Marszałek województwa Elżbieta Polak spotkała się z ordynatorami ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Wcześniej w liście otwartym lekarze zabiegali o rozmowy w sprawie dalszych losów zadłużonej lecznicy.

W liście otwartym wysłanym w drugiej połowie lutego do marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak ordynatorzy oddziałów w SP Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. prosili o spotkanie w sprawie planów wobec ich szpitala. Zadłużenie lecznicy sięga 250 mln zł długu.

Podczas spotkania, jakie odbyło się we wtorek (6 marca) marszałek Polak m.in. przedstawiła obecną sytuację finansową szpitala w Gorzowie Wlkp. i zadania, jakie zrealizował w tej sprawie zarząd województwa.

- Dyrektor Andrzej Szmit bardzo zaskoczył mnie swoją decyzją odejścia ze szpitala, ale nie byłam w stanie go zatrzymać. Ale działamy. Byłam w Ministerstwie Zdrowia, prowadzimy rozmowy z partnerami w regionie i firmami doradczymi, które mają sukcesy w Polsce - dodała Elżbieta Polak.

Poinformowała, że przejęciem szpitala w Gorzowie są zainteresowane firmy niemieckie. Jak jednak zapewniła marszałek, zarząd nie jest zainteresowany oddaniem szpitala w prywatne ręce, ale utrzymaniem ZOZ, pod warunkiem, że firma audytowa robi plan naprawczy, który szpital wdraża.

- Nie mam zaufania do żadnego z dyrektorów. Szpital w Gorzowie można uratować. Musimy działać solidarnie - przekonywała marszałek.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ze strony lekarzy jako pierwszy głos zabrał dr Piotr Gajewski, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej. Zaproponował wizytację zarządu województwa w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., a następnie podjęcie decyzji w sprawie m.in. formy organizacyjnej placówki, kompetentnego składu zarządzającego czy form oddłużenia szpitala.

Dr Gajewski zaprosił marszałek i zarząd do rozmów, ale na miejscu, w Szpitalu w Gorzowie.  

- Chcielibyśmy, abyście państwo podeszli do sprawy wnikliwie. Tak samo jak zarządowi, zależy nam, aby szpital funkcjonował jak najlepiej. Stąd prośba o spotkanie - dodał.

Ordynatorzy pytali też o termin powołania nowego dyrektora szpitala. Zarzucili zarządowi województwa ograniczenie kompetencji Ewy Parfienowicz, pełniącej obowiązki dyrektora szpitala.

Andrzej Andrzejczak, przewodniczący NSZZ Solidarność w gorzowskiej placówce podkreślił, że jeśli ma być prywatyzowany Sszpital w Gorzowie, to niech będzie prywatyzowany również Szpital w Zielonej Górze.

- Proponujemy powołanie zespołu zaufania społecznego, złożonych z merytorycznych osób, który potwierdzi działania zarządu w sprawie szpitala w Gorzowie - dodał.

Elżbieta Polak poinformowała, że zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji dotyczących prywatyzacji szpitala, ale nie jest za takim rozwiązaniem.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH