Lubuskie: rozmowy z ordynatorami gorzowskiego szpitala

Marszałek województwa Elżbieta Polak spotkała się z ordynatorami ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Wcześniej w liście otwartym lekarze zabiegali o rozmowy w sprawie dalszych losów zadłużonej lecznicy.

W liście otwartym wysłanym w drugiej połowie lutego do marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak ordynatorzy oddziałów w SP Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. prosili o spotkanie w sprawie planów wobec ich szpitala. Zadłużenie lecznicy sięga 250 mln zł długu.

Podczas spotkania, jakie odbyło się we wtorek (6 marca) marszałek Polak m.in. przedstawiła obecną sytuację finansową szpitala w Gorzowie Wlkp. i zadania, jakie zrealizował w tej sprawie zarząd województwa.

- Dyrektor Andrzej Szmit bardzo zaskoczył mnie swoją decyzją odejścia ze szpitala, ale nie byłam w stanie go zatrzymać. Ale działamy. Byłam w Ministerstwie Zdrowia, prowadzimy rozmowy z partnerami w regionie i firmami doradczymi, które mają sukcesy w Polsce - dodała Elżbieta Polak.

Poinformowała, że przejęciem szpitala w Gorzowie są zainteresowane firmy niemieckie. Jak jednak zapewniła marszałek, zarząd nie jest zainteresowany oddaniem szpitala w prywatne ręce, ale utrzymaniem ZOZ, pod warunkiem, że firma audytowa robi plan naprawczy, który szpital wdraża.

- Nie mam zaufania do żadnego z dyrektorów. Szpital w Gorzowie można uratować. Musimy działać solidarnie - przekonywała marszałek.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ze strony lekarzy jako pierwszy głos zabrał dr Piotr Gajewski, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej. Zaproponował wizytację zarządu województwa w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., a następnie podjęcie decyzji w sprawie m.in. formy organizacyjnej placówki, kompetentnego składu zarządzającego czy form oddłużenia szpitala.

Dr Gajewski zaprosił marszałek i zarząd do rozmów, ale na miejscu, w Szpitalu w Gorzowie.  

- Chcielibyśmy, abyście państwo podeszli do sprawy wnikliwie. Tak samo jak zarządowi, zależy nam, aby szpital funkcjonował jak najlepiej. Stąd prośba o spotkanie - dodał.

Ordynatorzy pytali też o termin powołania nowego dyrektora szpitala. Zarzucili zarządowi województwa ograniczenie kompetencji Ewy Parfienowicz, pełniącej obowiązki dyrektora szpitala.

Andrzej Andrzejczak, przewodniczący NSZZ Solidarność w gorzowskiej placówce podkreślił, że jeśli ma być prywatyzowany Sszpital w Gorzowie, to niech będzie prywatyzowany również Szpital w Zielonej Górze.

- Proponujemy powołanie zespołu zaufania społecznego, złożonych z merytorycznych osób, który potwierdzi działania zarządu w sprawie szpitala w Gorzowie - dodał.

Elżbieta Polak poinformowała, że zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji dotyczących prywatyzacji szpitala, ale nie jest za takim rozwiązaniem. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH