Lubuskie: prawie 80 proc. lekarzy rodzinnych bez umów z NFZ

W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku.

To oznacza, że wielu mieszkańców regionu po 1 stycznia może zastać zamknięte drzwi w gabinetach swoich lekarzy rodzinnych.

Spór między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami zrzeszonymi w PZ dotyczy stawek za leczenie pacjentów i zakres przygotowanego przez resort pakietu onkologicznego.

W poniedziałek kolejna tura rozmów w sprawie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że od 2 stycznia w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. gabinetów POZ; w woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego.

Czyt. Arłukowicz: zmieńcie lekarza albo idźcie do szpitala

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, do czasu wypracowania konsensusu obowiązki lekarzy rodzinnych z PZ mają przejąć szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej oraz ci lekarze rodzinni, którzy zawarli umowy z NFZ na 2015 r. W Lubuskiem porozumienia w tej sprawie zostały już zawarte.

- Informacje o tym, gdzie będzie można zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też pielęgniarki, po 1 stycznia zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej. Tam też będzie można sprawdzić, czy nasz lekarz rodzinny ma podpisaną umowę z NFZ - powiedziała PAP Malcher-Nowak.

Prezes gorzowskiego szpitala wojewódzkiego Piotr Dębicki powiedział PAP, że jego lecznica przygotowuje się na takie rozwiązanie, jednak przyznał, że dla pacjentów nie będzie to sytuacja komfortowa.

W tym roku lubuski oddział NFZ będzie dysponował budżetem w wysokości prawie 1,68 mld zł. To o ok. 10 mln zł więcej niż zakładał tegoroczny plan finansowy w styczniu. Problemów nie było z aneksowaniem umów ze szpitalami i innymi zakładami opieki zdrowotnej.

Na realizację usług zakontraktowanych w lubuskich szpitalach NFZ przeznaczy łącznie około 640 mln zł na leczenie szpitalne, a ponad 137 mln na poradnie specjalistyczne. Tradycyjnie najwięcej pieniędzy trafi do szpitali wojewódzkich w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH