Lubuskie: niepubliczne szpitale kontra samorząd ws. unijnych funduszy

Niepubliczne szpitale z województwa lubuskiego czują się dyskryminowane przez lokalne władze, które, jak twierdzą, utrudniają im dostęp do unijnych funduszy. Według marszałek województwa lubuskiego fundusze unijne są dzielone właściwie.

- Dziś nie możemy się ubiegać o unijne wsparcie w ramach środków przeznaczonych na ochronę zdrowia. Kryteria w konkursach są tak sformułowane, że praktycznie wykluczają udział niepublicznych szpitali - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Szczepocka z Grupy Nowy Szpital, do której należy siedem lubuskich szpitali.

- Nasze szpitale otaczają opieką co czwartego mieszkańca województwa. Mamy podpisane kontrakty z NFZ, jednak samorząd nie traktuje nas na równi z publicznymi lecznicami - dodaje

Województwo lubuskie za dobre wykorzystanie unijnych funduszy otrzymało dodatkowe środki - 20 mln zł,  które ma przeznaczyć na ochronę zdrowia. Z informacji, jakie pozyskała Grupa Nowy Szpital, wynika, że konkursy na wykorzystanie tych środków będę skierowane jedynie do szpitali świadczących wysokospecjalistyczne usługi.

- Udział w nich będą mogły brać praktycznie jedynie szpitale marszałkowskie. Szpitale zapewniające podstawową opiekę zdrowotną, tak jak lecznice należące do Grupy Nowy Szpital, znów zostaną z nich wykluczone - podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak przypomina Szczepocka, ograniczanie dostępu do funduszy unijnych spółkom z większościowym udziałem prywatnym jest niezgodne z prawem, co potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który jednoznacznie stwierdza, że bez względu na strukturę własnościową, podmiot mający kontrakt NFZ wpisuje się w zakres definicji „zakładu opieki zdrowotnej działającego w publicznym systemie zdrowia".

Zdaniem Elżbiety Polak, maszałka województwa lubuskiego, nie ma żadnych powodów, aby twierdzić, że fundusze unijne w regionie dzielone są niesprawiedliwie, gdyż pieniądze są rozdzielane w drodze konkursów. Jej zdaniem za wcześnie też mówić o kryteriach konkursów, które zostaną ogłoszone najwcześniej w drugim półroczu br.. 

- Publiczne placówki nie mogą świadczyć usług komercyjnych, a prywatne oprócz kontraktów mogą zarabiać. Na sprzęcie kupionym z unijnych środków nie można wykonywać płatnych usług. Prywatnym firmom zależy najbardziej na termomodernizacji, a na takie projekty można pozyskać pieniądze z funduszy centralnych - mowi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Polak.

Zdaniem marszałek stworzenie możliwości dofinansowania nie tylko dla projektów związanych ze świadczeniem wysokospecjalistycznych usług medycznych, ale też dla usług o charakterze podstawowym, jest bardzo trudne. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH