Lubuskie: nie połączą pogotowia ze szpitalem

Jak już informowaliśmy, zarząd województwa lubuskiego wycofał z porządku obrad Sejmiku Województwa (obradował w poniedziałek, 10 września) projekty uchwał w sprawie połączenia Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze.

Mirosława Dulat, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego, przekazała nam we wtorek (11 września) uzasadnienie tej decyzji.

Wyjaśniła, że w Polsce jest pięć województw, które są w takiej samej sytuacji, jak lubuskie, tzn. realizują kontrakty w zakresie ratownictwa medycznego, które zostały podpisane na 1,5 roku i wygasają 31 grudnia 2012 r. Cztery województwa podjęły już decyzję o przedłużeniu kontraktów na kolejne 1,5 roku. Tylko w lubuskim wojewoda, który zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym (art.18-21) odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców w tym zakresie, nie wyraża zgody na przedłużenie kontraktu.

Marszałek Elżbieta Polak wystąpiła do wojewody lubuskiego z wnioskiem o przyjęcie argumentów Bożeny Osińskiej, przewodniczącej konsorcjum odpowiedzialnego za kontraktowanie tych świadczeń w południowej części województwa, Polskiej Rady Ratowników Medycznych oraz o zapoznanie się z rozwiązaniami przyjętymi w innych województwach.

Marszałek zwraca uwagę, że jednostki, które realizują teraz zadania w zakresie ratownictwa, często kupowały sprzęt z pomocą funduszy europejskich. Jeśli te jednostki nie będą w przyszłości prowadzić usług z zakresu ratownictwa medycznego, bo np. konkurs wygrają prywatne podmioty, to dotacje na inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej mogą podlegać zwrotowi, ponieważ nie będzie można zapewnić trwałości projektu.

Żeby zapobiec podobnej sytuacji, lubuskie przygotowało stanowisko, które zostanie przedstawione na Konwencie Marszałków RP w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne. Wskazuje się w nim na fakt, że niekorzystne jest rozwiązanie polegające na wyłanianiu podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne w oparciu o cenę, jako decydujące kryterium.

Marszałek spodziewa się w związku z tym, że mogą wystąpić problemy przy kontraktowaniu świadczeń. Tym bardziej, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze w tej chwili nie spełnia standardów: nie posiada wymaganych certyfikatów i nie spełnia wymagań wynikających z zarządzenia prezesa NFZ w zakresie zatrudnienia lekarzy systemu i ratowników medycznych. Dlatego zarząd województwa, do czasu zakończenia kontraktacji usług medycznych w zakresie ratownictwa, wycofał uchwałę w sprawie połączenia pogotowia ze szpitalem.

Dodajmy również, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas XXX sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, radni nie zajęli się uchwałą w sprawie zmiany statutu Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, co miało formalnie umożliwić przekształcenie lecznicy w spółkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH