Lubuskie: lekarze z PZ złożyli w oddziale NFZ wezwania do zapłaty Fot. Archiwum

Lekarze z Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego złożyli w środę (8 kwietnia) w oddziale NFZ w Zielonej Górze 110 przedsądowych wezwań do zapłaty za opiekę nad pacjentami.

Chodzi o pieniądze za opiekę nad pacjentami, których w IV kwartale 2014 r. i styczniu tego roku system e-WUŚ nie wykazywał jako ubezpieczonych oraz o noty księgowe wygenerowane przez NFZ w lutym br. potrącające im 10 proc. należności za styczeń 2015 r.

W pierwszej kwestii Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ zapowiedział rozwiązanie problemu, w drugiej nie widzi powodów, by płacić lekarzom za dni, w których odmówili pracy.

Prezes Zarządu Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej "Porozumienie Zielonogórskie" Marek Twardowski powiedział PAP, że wezwania są efektem braku realizacji przez lubuski oddział NFZ porozumienia zawartego 7 stycznia 2015 roku w Warszawie pomiędzy Porozumieniem Zielonogórskim, prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia i ministrem zdrowia.

- Jeden z jego punktów mówi, że za oświadczenia (potwierdzające ubezpieczenie) złożone przez pacjentów należy się świadczeniodawcy POZ stawka kapitacyjna przez trzy następne miesiące kalendarzowe. Tymczasem dotychczas za ostatni kwartał ub. roku i styczeń tego roku NFZ nie zapłacił nam za takich pacjentów. Chodzi o osoby, które e-WUŚ wskazywał na czerwono, jako nieubezpieczone, a które złożyły oświadczenia - wyjaśnił Twardowski.

Dodał, że w zależności od wielkości praktyki lekarskiej chodzi o zaległości w wysokości od kilkuset do ponad 1 tys. zł. - Władze lubuskiego oddziału NFZ nabrały wody w usta i nie chcą z nami rozmawiać o tych pieniądzach. W innych regionach dyrektorzy oddziałów obiecali wypłatę zaległych pieniędzy - stwierdził Twardowski. Według PZ przyczyną problemów są wady i błędu systemu e-WUŚ, który np. nie bierze pod uwagę, że na przykład nie wszyscy muszą płacić składkę zdrowotną co miesiąc. Tym samym wykazuje taką osobę jako nieubezpieczoną, mimo że co innego wynika z okazanych przez nią dokumentów.

Rzeczniczka Lubuskiego OW NFZ Sylwia Malcher-Nowak poinformowała PAP, że dyrektor tego Oddziału podjął już decyzję o rozwiązaniu problemu.

- Podjęliśmy działania formalne i techniczne, które umożliwią rozliczenie wspomnianych oświadczeń. Problem nie dotyczy wszystkich lekarzy POZ, a jedynie tych, którzy nie sprawozdali prawidłowo do rozliczenia wspomnianych oświadczeń - przekazała PAP Malcher-Nowak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH