Lubuskie: kolejny szpital marszałkowski przekształcony w spółkę W spółkę zostanie przekształcony szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Kończy się proces przekształcania Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego (LORO) w Świebodzinie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Lecznica ma stać się spółką w grudniu 2015 r.

Od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, co ma nastąpić w grudniu, szpital będzie funkcjonować w nowej formie prawnej pod nazwą Lubuskie Centrum Ortopedii Sp. z o.o. - poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Obecnie szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest samorząd województwa lubuskiego.

Lecznica nie ma problemów finansowych, od kilku lat wypracowuje dodatni wynik finansowy. W 2014 r. był on na poziomie 4,1 mln zł. W tym roku jej kontrakt z NFZ opiewa na 18,4 mln zł. Świebodziński szpital zatrudnia 106 osób.

"Zmiana formy organizacyjno-prawnej spowoduje efektywniejsze wykorzystanie potencjału placówki. Obecnie wysokość kontraktu z NFZ pozwala na wykorzystanie jedynie 60 proc. zasobów i możliwości jednostki. Przekształcenie pozwoli na zwiększenie dostępności do usług medycznych dla pacjentów zarówno ubezpieczonych, jak też komercyjnych, a także da możliwość utworzenia nowoczesnej bazy naukowej dla potrzeb kształcenia studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego" - wyjaśnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pracownicy SP ZOZ z chwilą przekształcenia staną się pracownikami spółki na tych samych zasadach.

Marszałek podkreśliła, że LORO to jeden z najlepszych ośrodków w kraju zapewniających kompleksowe leczenie narządu ruchu, a przekształcenie to szansa na dalszy rozwój tej jednostki.

100-procentowym udziałowcem w spółce ma być samorząd województwa lubuskiego. We wrześniu br. zgodę na zmianę formy prawnej lecznicy dał sejmik, a w tym tygodniu Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął treść aktu przekształcenia.

Ponadto Zarząd zdecydował o przekazaniu w formie aportu nieruchomości, w których do tej pory lecznica prowadzi działalność.

Dyrekcja Ośrodka planuje rozwijać działalność komercyjną w niezagospodarowanej części Zamku należącego do lecznicy. Efektem realizacji tej inwestycji ma być zwiększenie liczby łóżek o około 20 proc. (obecnie jest ich ponad 100) przy jednoczesnym spełnieniu obowiązujących wymogów fachowych i sanitarnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH