Lubuskie: infolinia dla pacjentów szukających pomocy lekarza POZ Fot. Archiwum

Oddział NFZ w Zielonej Górze uruchomił całodobową infolinię dla pacjentów szukających pomocy lekarza rodzinnego. Do środowego (31 grudnia) popołudnia umowy z Funduszem na 2015 r. podpisało w regionie 24 proc. placówek POZ.

Pod nr 68 328 77 77 będzie można uzyskać informacje na temat miejsc, w których świadczenia w ramach POZ będą udzielane.

Z danych Funduszu wynika, że do środowego południa umowy na 2015 r. podpisało 24 proc. lekarzy rodzinnych z regionu. Tych, którzy umów nie podpisali, tymczasowo mają zastąpić wszystkie szpitale w województwie - poinformowała Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Lubuskiego OW NFZ.

Poza infolinią, wykazy placówek (przychodnie POZ, pielęgniarki podstawowej opieki, położne środowiskowe, szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, ambulatoria, nocna i świąteczna opieka zdrowotna), w których pacjenci będą mogli uzyskać pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2015 r., są dostępne i aktualizowane na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ (www.nfz-zielonagora.pl).

Na tej samej stronie pacjenci znajdą też wykaz placówek, które umów nie podpisały. W środę wczesnym popołudniem wykaz ten obejmował 144 pozycje.

W Lubuskiem niemal 80 proc. lekarzy rodzinnych należy do Porozumienia Zielonogórskiego. Oznacza to, że 2 stycznia 2015 r. ich gabinety, zgodnie z wytycznymi PZ, mają być zamknięte. Na drzwiach wielu przychodni już wywieszono informujące o tym ulotki.

46 placówek POZ w Lubuskiem (24 proc.) podpisało dotychczas umowy z NFZ. W mijającym roku obowiązywało 190 umów. W przypadku pielęgniarek POZ i położnych POZ odsetek ten wynosi odpowiednio 45 i 48 proc. w porównaniu do stanu z bieżącego roku.

Z rozmów przeprowadzonych przez PAP z pacjentami jednej z gorzowskich przychodni, która ma być nieczynna 2 stycznia, wynika, że większość z nich obawia się kłopotów z dostępem do lekarza rodzinnego. Większość nie wie przy tym, gdzie ma szukać pomocy. Najczęściej wskazują szpital, co oznacza, że w pierwszych dniach 2015 r. gorzowska lecznica może przeżywać oblężenie.

Na terenie Gorzowa jest jednak kilka przychodni, a także gabinetów lekarzy rodzinnych, do których można się udać po poradę z zakresu POZ. W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. świadczeń medycznych w ramach POZ będą udzielali lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Z ich pomocy będą mogli skorzystać pacjenci lekarzy rodzinnych, którzy nie będą mieli podpisanej umowy na 2015 r.

Rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. poinformowała, że każdy pacjent, który zgłosi się do szpitala, powinien posiadać dokument potwierdzający tożsamość, a także podać PESEL.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH