Lubuskie funduje stypendia dla przyszłych lekarzy - 1 września rusza drugi nabór wniosków Pomoc materialna może być przyznana studentowi III, IV,V lub VI roku studiów na kierunku lekarskim. Fot. Archiwum

Rusza drugi nabór wniosków o pomoc materialną dla studentów kierunków lekarskich. Stypendia mają pozwolić na pokrycie deficytu lekarzy w Lubuskiem. Dzisiejsi studenci za kilka lat podejmą pracę w tutejszych szpitalach. Wnioski można składać do 31 października 2018 r.

Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego określono, że w 2018/2019 r. odbędą się dwa nabory wniosków. Pierwszy zakończył się 31 maja br. Swoje wnioski złożyły łącznie 62 osoby (jedna osoba zrezygnowała w trakcie rekrutacji). W pierwszym naborze na pomoc materialną dla studentów kierunków lekarskich – stypendia przyznano wszystkim wnioskującym. Studenci będą dostawać 2 tys. zł miesięcznie – od kwietnia 2018 roku do czerwca 2019 roku (z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych).

- Naszą intencją od początku było zachęcenie studentów do ''odpracowania'' stypendium w lubuskich szpitalach. Pracę mogą rozpocząć tu wraz z początkiem specjalizacji, już po uzyskaniu tytułu lekarza - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak, inicjatorka stypendiów.

Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył na ten cel 900 tys. zł w 2018 r. (w dwóch naborach) oraz po 1 mln zł w dwóch kolejnych latach. Warunkiem otrzymania wsparcia była deklaracja związania swojej zawodowej przyszłości z regionem lubuskim.

- Dzięki tej inicjatywie i środkom samorządu województwa pozyskujemy lekarzy, których w regionie bardzo brakuje. Mam nadzieję, że zakochają się w Lubuskiem i zostaną - mówi marszałek.

Stypendium jest dedykowane studentom z całej Polski. Wśród 61 wnioskodawców w pierwszym naborze, aż 38 zadeklarowało, że pochodzi z województwa lubuskiego, zatem po studiach medycznych zamierzają wrócić w swoje rodzinne strony. Wnioski składali studenci z uczelni medycznych z miast:
Zielona Góra - 16 wniosków
Poznań - 15
Bydgoszcz - 5
Szczecin - 7
Katowice - 2
Lublin - 4
Wrocław – 5
Olsztyn - 1
Łódź - 5
Rzeszów - 1.

Pomoc materialna może być przyznana studentowi III, IV,V lub VI roku studiów, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) jest studentem kierunku lekarskiego;

2) nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie pomocy materialnej i nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie pomocy materialnej;

3) zawrze umowę o pomocy materialnej, w której w szczególności zobowiąże się do podjęcia zatrudnienia jako lekarz w wymiarze pełnego etatu w podmiocie leczniczym:
- dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Lubuskie lub

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych