Lubuskie: budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz rozwój LCO pod znakiem zapytania Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas jednego z briefingów. Fot. www. lubuskie.pl

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak wydała w piątek (6 listopada) oświadczenie w sprawie dwukrotnego zrywania obrad XIII sesji sejmiku. Z tego powodu - o czym informowaliśmy 5 listopada - przepadnie możliwość uzyskania przez Uniwersytet Zielonogórski dotacji z MZ na kierunek lekarski.

”12 października br. zaplanowane były obrady XIII sesji sejmiku woj. lubuskiego, które zostały przerwane przez przewodniczącego Czesława Fiedorowicza na czas nieokreślony, z przyczyn politycznych. W tym czasie zwracałam się do przewodniczącego o pilne zorganizowanie sesji w celu podjęcia przez sejmik ważnych dla województwa decyzji o charakterze merytorycznym, a nie politycznym. Obrady zostały wznowione dopiero 4 listopada, po 23 dniach” - wyjaśnia w oświadczeniu marszałek Polak.

Stwierdza, że jednakże obrady te również zostały przerwane przez wiceprzewodniczącego sejmiku Marka Surmacza, również z przyczyn politycznych.

Dalej wyjaśnia, że brak podjęcia przez sejmik uchwały w sprawie przekształcenia zielonogórskiego szpitala w spółkę (a co za tym idzie - utworzenia szpitala klinicznego, z udziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego i samorządu województwa) - spowoduje, iż dotrzymanie terminu złożenia wniosku o dotację z Ministerstwa Zdrowia na kierunek lekarski, jest już niemożliwe.

W związku z tym, tylko w pierwszym roku funkcjonowania kierunku lekarskiego, Uniwersytet Zielonogórski straci 819 tys. zł, w drugim roku - 1,6 mln zł, w trzecim roku - 2,4 mln zł, w czwartym roku 3,2 mln zł, a w piątym roku 4 mln zł.

Z tego samego powodu przyszła spółka szpitalna może nie dotrzymać terminów dotyczących konkursów na dofinansowanie projektów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co stawia pod znakiem zapytania realizację przez szpital w Zielonej Górze budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (koszt 200 mln zł) oraz rozwój Lubuskiego Centrum Onkologii.

- Jestem samorządowcem od 25 lat, 35 lat pracuję w administracji publicznej i nie zdarzyło mi się pracować w takich warunkach. Nie pamiętam takiej sytuacji, aby sesja trwała miesiąc - skomentowała w piątek sytuację w sejmiku marszałek Polak.

Czytaj: www.lubuskie.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH