Lubuskie apeluje do NFZ o zwiększenie kontraktów Władze województwa lubuskiego wskazują, że zbyt niskie nakłady na świadczenia mogą spowodować zadłużanie się jednostek ochrony zdrowia. Sytuacja taka miała już miejsce. Fot. Archiwum

Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął stanowisko, w którym apeluje do Funduszu o zwiększenie nakładów na kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zdaniem władz regionu wysokość zawieranych kontraktów jest zbyt niska, co stwarza zagrożenie dla rozwoju podległych samorządowi jednostek.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, według marszałek Elżbieta Anna Polak brak decyzji dotyczących zwiększenia kwoty kontraktów spowoduje ponowne, lawinowe zadłużanie się szpitali i przychodni.

Podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa lubuskiego funkcjonują w głównej mierze na podstawie umów zawartych z NFZ. Wartości kontraktów, w większości przypadków są niewystarczające w odniesieniu do realnych potrzeb zdrowotnych oraz potencjału kadrowego i technicznego jednostek ochrony zdrowia.

''Sytuacja taka jest zauważalna w przypadku podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubuskiego. Corocznie szpitale wypracowują nadwykonania wskazujące, iż wysokość obecnie obowiązujących umów kontraktowych, pozostająca od kilku lat na tym samym poziomie, jest niedoszacowana'' - czytamy w przyjętym przez Zarząd Województwa stanowisku.

Władze regionu wskazują, że zbyt niskie nakłady na świadczenia mogą spowodować zadłużanie się jednostek ochrony zdrowia. Jak przypomina marszałek Elżbieta Anna Polak, sytuacja taka miała już miejsce w Lubuskiem.

- Jeszcze w 2008 r. jednostki podległe samorządowi województwa były zadłużone na ok. 350 mln zł i większość z nich miała ujemne wyniki finansowe. Obecnie ich zadłużenie zostało obniżone do ok. 180 mln zł, a jednostki bilansują się - wyjaśnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH