Lublin: zadłużone szpitale starają się o pożyczki i poręczenia

Zadłużone lubelskie szpitale marszałkowskie ubiegają się o kolejne pożyczki i poręczenia. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie chce, żeby Urząd Marszałkowski poręczył mu 30-milionowy kredyt. To kwota potrzebna na spłatę części długów, która umożliwiłaby placówce odzyskanie płynności finansowej.

Długi największego lubelskiego szpitala rosną. Ubiegły rok placówka zakończyła stratą w wysokości 2,4 mln zł. Łącznie ma 160 mln zł długu.

Z kolei zadłużenie Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie dochodzi do 40 mln zł, a długi Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie im. Jana Bożego to ok. 27 mln zł. Obie te placówki dostały już pożyczki z budżetu województwa, w sumie - 4,5 mln zł. Szpital kolejowy pożyczył 3,6 mln zł, natomiast Szpital im. Jana Bożego otrzymał wsparcie m.in. na odprawy dla pracowników, bowiem zwolnieniem grupowymi zostanie objętych tutaj 221 osób, z tego 107 zostaną zaproponowane nowe warunki zatrudnienia.

- W ten sposób staramy się dostosować potencjał kadrowy szpitala do realnych jego potrzeb - mówi portalowi rynek zdrowia.pl dyrektor Kowalczyk. Obok redukcji zatrudnienia, dyrekcja szpitala podejmuje szereg innych działań w ramach programu naprawczego dla znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej szpitala.

Szpital kolejowy też nie wyklucza, że poprosi o pomoc Urząd Marszałkowski. Tu, podobnie jak w WSS, również środki są potrzebne na to by zmienić strukturę zadłużenia - z krótkoterminowego na długoterminowe .

- To nie jest pierwsza prośba szpitali o poręczenie kredytu. Na razie żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Województwa Lubelskiego w ogóle tą sprawą się nie zajmowano. Kolejne posiedzenie odbędzie się 2 lipca, trudno jednak dzisiaj przewidzieć czy znajdzie się to w porządku obrad - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH