Spółka, która jako pierwsza w Polsce uruchomiła fundusz opierający się na restrukturyzacji zadłużenia szpitali i z powodzeniem uplasowała pierwszy etap emisji publicznych obligacji finansujących sektor ochrony zdrowia.

Osiągnęła w I kwartale 2009 roku przychody na poziomie 10,4 mln złotych, co oznacza 50 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Electus SA zanotował w pierwszych trzech miesiącach br wynik netto na poziomie 4,3 mln złotych, co oznacza wzrost o ponad 160 proc. w porównaniu z I kwartałem 2008 r. Lubińska spółka działająca na rynku zarządzania wierzytelnościami szpitali,  po raz kolejny potwierdziła swoją pozycję lidera w I kwartale 2009 r. pod względem osiągniętych przychodów na krajowym rynku usług finansowania zadłużenia placówek zdrowia.

Pod koniec marca br. Electus przeprowadził pierwszy etap emisji publicznych obligacji, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółce w emisji publicznej udało się pozyskać 10,1 mln zł (cały program, który realizowany będzie w tym roku opiewa na 90 mln zł). W 2008 r, Electus zanotował przychody na poziomie 47,7 mln zł. Pozyskane pieniądze spółka chce wykorzystać m.in. na zakup wierzytelności z ochrony zdrowia oraz udzielanie szpitalom pożyczek na spłatę kontrahentów.

Jak podała spółka w raporcie kwartalnym: „niewątpliwie, na przyszłe wyniki finansowe będzie miał wpływ proces publicznej oferty emisji obligacji Electus SA i pozyskane środki, które przyczynia się m.in. do poszerzenia oferty spółki. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zarząd spodziewa się, mimo panującego obecnie kryzysu, że wyniki nadal będą ulegały poprawie z każdym rokiem działalności”.

Mimo, że rynek finansowania inwestycji szpitalnych jest w Polsce dość młody i dopiero się rozwija, firmy oferujące usługi finansowania dla placówek służby zdrowia osiągają bardzo dobre wyniki. Jak podaje TNS OBOP, zadłużenie szpitali będzie rosło z uwagi na konieczność przeprowadzanie remontów zgodnych z wymogami UE, a przede wszystkim - podwyższenia wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. W konsekwencji, spowoduje to wzrost popularności pozabankowych instytucji finansowych i oferowanych przez te firmy usług.

Zobowiązania wymagalne publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ostatnim kwartale 2008 r. zmniejszyły się i wyniosły ponad 2,2 mld zł; są najniższe od 2002 r. - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo nie podało jeszcze danych dotyczących zobowiązań niewymagalnych na koniec 2008 r. (po 9 miesiącach wszystkich zobowiązań ogółem było 9,65 mld zł, zaś na koniec 2007 r., 9,5 mld zł.). Zadłużenie służby zdrowia utrzymuje się więc na wysokim poziomie, zaś dzięki działalności takich firm jak Electus SA poszczególne placówki unikają kosztów egzekucyjnych i zamieniają swoje zobowiązania wymagalne na długoterminowe programy restrukturyzacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH