Lublin: wybudowali centrum onkologii, ale o kontrakcie już nie pomyśleli O kontrakcie już nie pomyśleli, Fot. PTWP

Plan marszałka województwa lubelskiego polegał na tym, żeby Szpital Wojewódzki Jana Bożego zrzekł się części swoich kontraktów na rzecz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W ten sposób zapewniono by finansowanie świadczeń dla rozbudowanego niedawno Centrum.

Zamysł spalił na panewce. Zaprotestowało prawie 200 pracowników Szpitala im. Jana Bożego, którzy przyszli we wtorek (7 lipca) do Urzędu Marszałkowskiego; nie chcieli się zgodzić na obniżenie kontraktów dla czterech oddziałów: urologii, laryngologii, chirurgii, ortopedii.

Marszałek: podzielcie się kontraktami
Jak informuje Kurier Lubelski, w zamian COZL miało przekazać część kontraktu z oddziału intensywnej opieki medycznej. Po rozmowach z dyrektorami obydwu szpitali zarząd województwa wycofał się z pomysłu.

W tej sytuacji marszałek Sławomir Sosnowski postanowił ponownie skierować pismo do dyrektora lubelskiego oddziału NFZ z prośbą o rozpisanie konkursów na brakujące świadczenia dla COZL.

Jednakże w ocenie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ogłoszenie konkursów ofert na nowe zakresy świadczeń nie zagwarantuje uzyskania kontraktów przez COZL.

Czytaj: Adam Kozierkiewicz: mamy problem z kontraktami dla nowych szpitali

- Ogłoszenie konkursów ofert na nowe zakresy świadczeń (w tym m.in. na ósmą chirurgię ogólną, ósmą ortopedię, szóstą laryngologię czy piątą urologię w samym tylko Lublinie) nie zagwarantuje uzyskania kontraktów przez COZL. Powodem jest to, że Centrum nie spełnia kryterium ciągłości i akredytacji - powiedziała nam Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego NFZ.

Przypomniała również, że Lubelski OW NFZ rozstrzygnął postępowanie konkursowe na świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: immunologia kliniczna-hospitalizacja. Umowa zostanie podpisana z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

- Nadmieniam również, że w sprawie dotyczącej zakontraktowania świadczeń w nowych zakresach wnioskowanych przez COZL, Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ wypowiadał się wielokrotnie, zarówno w rozmowach i korespondencji prowadzonej z dyrektorem COZL, związkami zawodowymi przy Centrum, jak i Urzędem Marszałkowskim - dodała.

Ja można sądzić, Urząd Marszałkowski liczy się z twardym stanowiskiem NFZ (pismo do dyrektora NFZ jest raczej zasłoną dymną), bowiem - jak nieoficjalnie dowiedział się Kurier Lubelski "może dojść do kolejnej fuzji lubelskich szpitali", czyli mówiąc wprost, roszad w kontraktach przyznanych już szpitalom marszałkowskim w celu wzmocnienia finansowania COZL. To z kolei może wywołać kolejne protesty załóg.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH