Lublin: w COZL naruszono "ustawę antykorupcyjną"? Będzie doniesienie... Zarząd województwa lubelskiego złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prof. Elżbietę Starosławską, dyrektor lecznicy. Fot. Archiwum

Zarząd województwa lubelskiego uważa, że odwołana w lutym dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) Elżbieta Starosławska złamała ustawę antykorupcyjną oraz prawo zamówień publicznych i skierował sprawę do prokuratury. Starosławska odpiera zarzuty.

- Nie sądziłem, że aż tak duże będą naruszenia przepisów prawa, jeśli chodzi o zarządzanie tą jednostką - powiedział we wtorek (15 marca) na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Zarządzona po odwołaniu prof. Elżbiety Starosławskiej kontrola w COZL wykazała, że w latach 2013-2015 dyrektorka była związana umowami zlecenia na badania kliniczne (testowanie leków) prowadzone w Centrum przez firmę farmaceutyczną, która w tym samym okresie wygrała pięć przetargów na dostawę leków do apteki szpitalnej, na łączną wartość blisko 16 mln zł.

Umowy zlecenia zawarte z firmą przez Starosławską - w myśl prawa - obligowały dyrektorkę do wyłączenia się z postępowań przetargowych, w których ta firma uczestniczyła.

- Pani dyrektor w pięciu postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego złożyła nieprawdziwe oświadczenie o braku okoliczności stanowiących podstawę do wyłączenia jej z tych postępowań, mimo że pozostawała w stosunku zlecenia z wykonawcą biorącym udział w tych postępowaniach - powiedział Sosnowski.

Jak tłumaczył marszałek, złożenie nieprawdziwego oświadczenie podlega odpowiedzialności karnej, dlatego zarząd województwa skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Starosławską.

- Uruchomiona została też procedura odwołania jej ze stanowiska w tzw. trybie dyscyplinarnym - dodał.

W ocenie zarządu nawiązując umowy zlecenia z firmą, która startowała w przetargach organizowanych przez COZL, Elżbieta Starosławska naruszyła tzw. ustawę antykorupcyjną. Ponadto zawiadomienie o naruszeniu prawa przez dyrektorkę zarząd województwa skieruje do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Uchwałę o rozwiązaniu stosunku pracy z dyrektorką COZL za wypowiedzeniem zarząd województwa podjął już w lutym. Zarząd uznał wtedy, że "wyczerpane zostały możliwości dalszej współpracy", wobec m.in. naruszenia przez dyrektorkę "dobrze rozumianego interesu kierowanej przez nią jednostki poprzez narażenie jej na straty finansowe". Uchwała o odwołaniu nie została jednak skutecznie dotychczas doręczona, ponieważ Starosławska przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Starosławska w przesłanym we wtorek  (15 marca) do mediów oświadczeniu napisała, że działania urzędników marszałka naruszają jej dobre imię.

''Nigdy i w żadnej sprawie nie składałam fałszywych oświadczeń. Ze spokojem oczekuję postępowania prokuratorskiego w tej sprawie'' - oświadczyła.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH