Lublin: trwa protest ws. kontraktów dla centrum onkologii

Związkowcy z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej kontynuowali w piątek (10 lipca) pikietę przed Urzędem Marszałkowskim w Lublinie. Domagają się kontraktów na nowe procedury medyczne dla rozbudowanego Centrum.

Chodzi o kontrakty na świadczenia z zakresu chirurgii, urologii, otolaryngologii, ortopedii, ginekologii onkologicznej i hematologii - oddziały tych specjalności utworzono w Centrum dzięki jego rozbudowie. Organem założycielskim dla COZL jest samorząd województwa lubelskiego.

Piątek był drugim dniem pikiety związkowców z COZL pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego. Przed budynkiem zgromadziło się kilkadziesiąt osób; rozbili namiot. Mieli ze sobą bęben i strażackie syreny (ich odgłosy słychać było w urzędzie). Rozwinęli transparenty z hasłami: "Pacjent onkologiczny naszym priorytetem", "Nie zadłużajcie COZL, który nie ma długów", "Chcemy pracować, a nie protestować".

Z protestującymi spotkał się marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ale rozmowy nie przyniosły rezultatu.

- Na początku przyszłego tygodnia w poniedziałek lub wtorek marszałek przedstawi jakieś propozycje rozwiązania tej sytuacji - powiedziała Beata Górka, rzecznik marszałka.

Związkowcy zapowiadają kontynuowanie protestu.

- W poniedziałek dalej tu będziemy z tym białym miasteczkiem i w zależności od tego, co usłyszymy, podjęte będą decyzje o dalszym proteście. Chcielibyśmy, żeby już nie było manifestacji. Żadne konkretne rozwiązania nie zostały ustalone, czekamy na podpisanie kontraktu - powiedział Józef Krupa, przewodniczący NSZZ Solidarność w COZL.

Członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski rozmawiał w piątek o sytuacji COZL z władzami lubelskiego NFZ.

- Po rozmowach w NFZ uzyskaliśmy obietnicę, że będą rozpisane dwa konkursy, na dwa nowe zakresy świadczeń z hematologii i ginekologii onkologicznej - powiedziała rzecznik marszałka województwa lubelskiego.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ogłoszone miałyby być te konkursy. Rzeczniczka lubelskiego NFZ przesłała PAP tylko oświadczenie p.o dyrektora lubelskiego NFZ Andrzeja Kowalika, w którym deklaruje on, że jeżeli organ prowadzący szpital nie znajdzie innych rozwiązań NFZ "ogłosi postępowania uzupełniające pomimo tego, że z powodu uwarunkowań formalno-prawnych nie ma żadnej gwarancji, że w tak ogłoszonym konkursie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej uzyska kontrakt, z powodu dużej konkurencji wśród szpitali".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH