Lublin: protest ws. kontraktu dla COZL zakończony. Będzie połączenie ze szpitalem Jana Bożego Protest ws. kontraktów dla COZL zakończył się osiągnięciem porozumienia Fot. Shutterstock

Połączenie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) i szpitala im. Jana Bożego w Lublinie ma rozwiązać problem braku kontraktu na nowe procedury medyczne dla rozbudowanego COZL. Związkowcy zakończyli we wtorek protest w tej sprawie.

O propozycji połączenia szpitali poinformował 14 lipca marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski po spotkaniu zarządu województwa z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych obu szpitali, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim.

Zakończyło to prowadzony od środy protest związkowców z COZL, którzy pikietowali najpierw przed siedzibą NFZ, a potem pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego domagając się kontraktów na nowe procedury medyczne dla rozbudowanego Centrum.

Sprawa dotyczy kontraktów na nowe świadczenia z zakresu chirurgii, urologii, otolaryngologii, ortopedii, ginekologii onkologicznej i hematologii - oddziały tych specjalności utworzono w Centrum dzięki jego rozbudowie.

Problem z uzyskaniem kontraktów przez COZL polega na tym, że jeśli NFZ ogłosi konkurs, to szanse COZL w zetknięciu w konkurencją innych szpitali działających w Lublinie są niewielkie, ponieważ ustawa uprzywilejowuje te podmioty, które już kontrakty mają. Jak tłumaczył p.o. dyrektora lubelskiego NFZ Andrzej Kowalik, podmioty te otrzymują dodatkowe punkty za tzw. ciągłość świadczeń i za "akredytację, czyli jakość potwierdzoną certyfikatem", a tych punktów COZL nie może dostać.

Najlepsze rozwiązanie
- Najlepszym wyjściem będzie połączenie centrum onkologii ze szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie - ocenił marszałek Sosnowski. Połączenie to - jak tłumaczył - umożliwia "uzupełnienie oddziałów, których brakuje COZL, oddziałami, które funkcjonują w szpitalu im. Jana Bożego". Sosnowski zaznaczył, że w toku rozmów ustalono, iż proces połączenia ma przebiegać tak, aby nie zwalniać pracowników ani z jednej ani z drugiej jednostki.

Nie są jeszcze znane szczegóły połączenia: w urzędzie będzie powołany zespół, który je opracuje i przedstawi do konsultacji m.in. ze związkami zawodowymi. - Czasu jest bardzo mało. Do 2016 roku musimy dobrze przygotować się do kontraktowania w nowej odsłonie - dodał Sosnowski.

Przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w szpitalu im. Jana Bożego Marzena Siek stwierdziła, że związki oczekują na przedstawienie szczegółów koncepcji połączenia obu jednostek, a także analizy przepływu środków i zatrudnienia. - Możemy deklarować, że będziemy walczyć, aby ludzie nie stracili pracy - podkreśliła.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH