Lublin: pikietują przeciwko komercjalizacji szpitali

Kilkudziesięciu działaczy Polskiej Partii Pracy oraz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" pikietowało przed jednym ze szpitali oraz siedzibą NFZ w Lublinie przeciwko komercjalizacji szpitali.

Pikietujący zebrali się przed Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 4 w Lublinie. Trzymali flagi związkowe i rozdawali przechodniom biuletyn, w którym opisano kilka przykładów nieprawidłowości, jakie powstały po przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego.

Przewodniczący PPP i WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek powiedział, że akcja – Bronimy publicznej służby zdrowia – jest prowadzona na terenie całego kraju. Polega głównie na organizowaniu pikiet i rozdawaniu biuletynu, który przygotowano w nakładzie miliona sztuk.

– Akcja ma bezpośredni związek z lansowaną przez PO koncepcją komercjalizacji publicznych placówek ochrony zdrowia. Nie ma zgody na prywatyzację szpitali – powiedział Ziętek. I dodał, że należy zachować powszechnie dostępną bezpłatną ochronę zdrowia, ponieważ komercyjne placówki są nastawione na zysk. Jego zdaniem szpitale przekształcone w spółki prawa handlowego redukują koszty poprzez znaczne obniżenie poziomu zatrudnienia nie tylko pielęgniarek, położnych czy salowych, ale też lekarzy. Stwarza to zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ponieważ, jak podkreślił, zdarzały się już przypadki śmiertelne związane z brakiem opieki.

Ziętek powiedział, że szpitale przekształcone w spółki prawa handlowego podpisują z NFZ umowy i realizują je krzyżowo, czyli pożyczają sobie nawzajem sprzęt, np. w przypadkach kontroli, czy wykazują w umowach usługi tych samych lekarzy. Nie spełniają też standardów zadeklarowanych w umowach, np. nie zapewniają transportu sanitarnego.

Po proteście przed szpitalem pikietujący udali się przed siedzibę Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, gdzie już po raz kolejny protestowali przeciwko odmowie kontraktu na rehabilitację oraz poradnię specjalistyczną w przyzakładowej przychodni PZL Świdnik.

Kwestię przekształceń szpitali reguluje rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej. Nie zakłada on obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 roku zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie). Jednak zgodnie z nowymi propozycjami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich wynik ujemny w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH