Lublin: nowe Centrum Onkologii plus stary kontrakt i mamy protest

W poniedziałek (6 lipca) około godz. 13 w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie zakończyły się rozmowy na temat poszerzenia zakresu kontraktu dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w związku z rozbudową tej placówki. Związkowcy z COZL stawiają sprawę na ostrzu noża: jeśli kontrakt nie spełni ich oczekiwań, rozpoczną protest.

"W imieniu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność wspieranej przez Zarząd Regionu Środkowowschodniego oraz pozostałe związki zawodowe działające przy COZL informuję, że jeżeli rozmowy dotyczące dodatkowego finansowania przez NFZ świadczeń medycznych realizowanych przez nowo powstałe komórki organizacyjne Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli nie przyniosą zamierzonych efektów, od dnia 7 lipca 2015 rozpoczynamy akcję protestacyjną" - napisał w oświadczaniu dla mediów Józef Krupa, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność COZL.

Pan marszałek nas nie zaprosił
W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Józef Krupa wyjaśnił, że związkowcy nie zostali zaproszeni na spotkanie do Urzędu Marszałkowskiego.

- Pan marszałek nas nie zaprosił. Domyślam się, że poszło o to, że w wysłanym do niego piśmie zażądaliśmy podjęcia rozmów do 30 czerwca. Jednoznaczne wyznaczenie terminu nie wynikało z naszej buty czy arogancji. Po prostu chodziło kwestie formalne: do 30 czerwca mogliśmy odwołać akcję protestacyjną - mówi Krupa.

Dodaje, że nie wierzy w tłumaczenia, że nie ma możliwości prawnych, żeby zwiększyć kontraktowanie dla COZL, jak tłumaczy to OW NFZ w Lublinie (ogłoszenie konkursu tylko dla jednego świadczeniodawcy jest prawnie niemożliwe).

- Jeśli w poniedziałek nie będzie konkretów, we wtorek (7 lipca) rozpoczniemy akcję protestacyjną. Akcja protestacyjna odbędzie się przed siedzibami NFZ i Urzędu Marszałkowskiego - zapowiedział.

- NFZ manipuluje informacjami, dzieląc świadczenia na onkologiczne i nieonkologiczne, sugerując tym samym, że chcemy rozszerzyć zakres naszego leczenia. A nam chodzi o to, żeby w nowych zakresach, np. ginekologii czy urologii, udzielać świadczeń onkologicznych, które można rozliczyć tylko w ten sposób - powiedział Dziennikowi Wschodniemu Rafał Janiszewski, rzecznik COZL.

Podkreślił, że brak kontraktu doprowadzi do tego, że COZL będzie się zadłużać, albo odsyłać pacjentów do ośrodków onkologicznych w innych miastach.

Zdaniem NFZ
W opinii Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ogłoszenie konkursów ofert na nowe zakresy świadczeń nie zagwarantuje uzyskania kontraktów przez COZL, gdyż Centrum nie spełnia kryterium ciągłości i akredytacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH