MS,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 28-02-2013 10:39

Lublin: marszałek pożycza 4 mln zł szpitalowi

4 mln zł pożyczki dostanie Okręgowy Szpital Kolejowy SPZOZ w Lublinie od województwa lubelskiego. Pieniądze mają pójść m.in. na dalszą restrukturyzację placówki.

Placówka jest w trudnej sytuacji. Niedawno wkroczył tam komornik. Z konta szpitala ściągnął ponad 7 mln zł długów (placówka jest zadłużona na 40 mln). W efekcie, w styczniu doszło do zablokowania wypłat pracowników. Dyrektor szpitala podjął negocjacje z komornikiem, aby ten zszedł z konta. Obiecał też, że problemów z wypłatami nie będzie.
 
Teraz wydaje się, że kryzys zostanie zażegnany. Zgodnie z decyzją marszałka województwa i podpisanym pod koniec roku porozumieniem pomiędzy dyrektorami trzech marszałkowskich szpitali:  SPZOZ Okręgowego Szpitala Kolejowego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego i SP Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego rozpoczął się proces łączenia placówek.

Zgodnie z założeniami łączone będą podobne oddziały dotychczas funkcjonujące w trzech szpitalach. Konsolidacja ma pomóc zmniejszyć zadłużenie placówek. Przekazane obecnie szpitalowi kolejowemu 4 mln zł będą przeznaczone właśnie na dalszą restrukturyzację związaną z łączeniem wspomnianych oddziałów a także na bieżącą działalność placówki.