Lublin: kolejki do specjalistów coraz dłuższe

Od 2-3 tygodni do kilku miesięcy trwa oczekiwanie na wizytę u specjalisty. Najdłuższe kolejki są do endokrynologów, alergologów i diabetologów. Krótsze do nefrologów i pulmonologów.

W niektórych szpitalach w Lublinie zapisy na drugie półrocze ruszą dopiero w czerwcu - informuje Kurier Lubelski.

Jednym z powodów długich kolejek są obawy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do kontynuowania terapii i przepisywania leków refundowanych w chorobach przewlekłych bez udokumentowanego rozpoznania schorzenia przez specjalistę.

Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umów, lekarz w poradni specjalistycznej zobowiązany jest do pisemnego informowania lekarza POZ (nie rzadziej niż co 12 miesięcy) o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, w tym o okresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych. Natomiast lekarz POZ może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli posiada informację od specjalisty.

Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, informowała, że w pierwszych tygodniach obowiązywania ustawy refundacyjnej otrzymywała od przewlekle chorych liczne sygnały o odmawianiu przez lekarzy POZ kontynuacji leczenia farmakologicznego ze względu na brak w dokumentacji medycznej pacjenta informacji od specjalisty. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH