Departamentu zdrowia i opieki społecznej w urzędzie marszałkowskim przygotował koncepcję przekształcenia zadłużonego na 18 mln zł Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, scenariusz po przekształceniu lecznicy w spółki wygląda tak: ekskluzywny szpital ginekologiczno-położniczy przy Lubartowskiej, zakład opiekuńczo-leczniczy przy ul. Biernackiego, oddziały kardiologii i chirurgii w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickich lub w kolejowej placówce na Kruczkowskiego.

Zbigniew Orzeł, dyrektor departamentu zdrowia i opieki społecznej w lubelskim urzędzie marszałkowskim, zapewnia, że przekształcenie szpitala ma służyć dostosowaniu usług medycznych do potrzeb pacjentów i rynku. Ma się to odbyć przy zachowaniu istniejących w szpitalu miejsc pracy.

Według koncepcji urzędu marszałkowskiego, szpital im. Jana Bożego ma zostać przekształcony w dwie spółki. W dotychczasowym budynku placówki przy ulicy Biernackiego miałby powstać niezależny zakład opiekuńczo-leczniczy dla osób wymagających stałej opieki medycznej.

W budynku przy ulicy Lubartowskiej zorganizowano by natomiast szpital ginekologiczno-położniczy ze specjalistycznymi poradniami ginekologicznymi.

Zdaniem Orła, placówka funkcjonowałaby na wzór szpitala św. Zofii w Warszawie. W praktyce oznacza to, że pacjentki musiałyby płacić za niestandardowe usługi, na przykład dodatkową opiekę położnej.

Nie wiadomo jeszcze , gdzie mieścić się będą tzw. ostre oddziały, czyli kardiologia i chirurgia. Pod uwagę są brane trzy miejsca, szpital przy al. Kraśnickich i ulicy Kruczkowskiego oraz placówka neuropsychiatryczna w Abramowicach.

Oddziały zakaźne i intensywnej terapii nadal mieściłyby się przy ulicy Biernackiego.

Plan przekształcenia szpitala Jana Bożego wejdzie w życie najwcześniej w przyszłym roku. Wcześniej musi pozytywnie przejść konsultacje społeczne z udziałem związków zawodowych, lekarzy i lokalnych polityków, a potem uzyskać zgodę zarządu województwa lubelskiego.

Pojawiły się już pierwsze głosy krytykujące pomysł. W opinii lekarzy pracujących w placówce, jest ona dobrze zarządzana i przynosi niewielkie straty. W liście, który trafił na biurko marszałka Krzysztofa Grabczuka lekarze zarzucają też urzędnikom, że na bazie istniejącego szpitala zamierzają utworzyć zakład leczniczy tylko dla wybranych, zamożnych pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH